Pokles cen postihnul v poslední době všechny rostlinné komodity. Přesto mohou být pěstitelé, kteří sklidili ječmen ve sladovnické kvalitě, spokojeni. Cenový propad u této plodiny nebyl tak dramatický jako u jiných. Radost mají i zpracovatelé, protože letošní rok lze hodnotit jako sladařsky příznivý. To zaznělo na sérii seminářů, které v loňském roce uspořádala akciová společnost Soufflet Agro.
Sklizňová plocha byla za poslední tři roky nejnižší (341 220 ha). Oproti roku 2007 to znamenalo pokles o více než 7,5 %. Naopak výrazně lepší byly výnosy. Také tyto informace zazněly na semináři Společnosti Soufflet Agro, a. .s., v Bezně u Mladé Boleslavi.
V uplynulé sezóně se podle společnosti Soufflet Agro z jednoho hektaru sklízelo 4,81 tuny zrna, zatímco v předešlém roce to bylo jen 3,44 t/ha. Díky tomu se celková produkce jarního ječmene pohybovala kolem hranice 1,62 mil. tun, což je o 27,5 % více než ve sklizňovém roce 2007 a překonává to dokonce i produkci z roku 2006, kdy se sklízelo celkem 425 630 ha.
Za poměrně ideálních podmínek začala sklizeň v polovině července. I když osevní plocha byla poměrně malá a podle Ing. Miroslava Muchy, manažera jakosti společnosti Soufflet Agro, to způsobilo určitou nervozitu na trhu, v konečném efektu dopadla sklizeň velmi dobře.
Jaká byla uplynulá sezóna
Hlavní podíl pěstovaných odrůd jarního ječmene pro výrobu sladu u nás patří čtyřem odrůdám. Z nich se za poslední dva roky vyrobilo více než 80 % sladu. Loni byl nejpěstovanější Sebastian těsně následovaný odrůdou Prestige (dohromady více než polovina množství z nakupovaných odrůd). Více než 20% podíl dosáhly ještě odrůdy Malz a Jersey.
V našich klimatických podmínkách začíná vegetace jarního ječmene v měsíci březnu a nejinak tomu bylo i v roce 2008. Jak uvedl Ing. Mucha, pěstitelé během třetího měsíce zaseli asi 40 % porostů a do 10. dubna bylo založeny veškeré porosty této plodiny. Březen i duben byly teplotně i srážkově normální bez nějakých extrémních výkyvů . „Zvlášť srážky společně s působením nižších teplot v závěru dubna jarnímu ječmeni prospěly, hodnotil Ing. Mucha. Porosty se vyrovnaly a následně dobře odnožily. V květnu bylo chladněji a díky tomu tlak chorob nebyl nějak výrazný. Naopak červen lze hodnotit jako teplotně nadnormální a naopak srážkově podnormální. Navíc byl přísun vláhy nevyrovnaný, uvedl zástupce společnosti Soufflet Agro a dodal, že porosty si i nadále udržely dobrý zdravotní stav.
Ječmeny sklizené z nižších poloh (Haná a jižní Morava) jsou sladařsky velmi hodnotné. Mírně problematické jsou ječmeny sklizené ve vyšších polohách (Vysočina, západní Čechy aj.) a které byly zasaženy dešťovou vlnou během žní. „Část těchto ječmenů je biologicky poškozená a nemají lesklý, slámově žlutý vzhled,“ hodnotil Ing. Mucha. Obecně však lze hodnotit letošní sklizeň jako základ sladařsky velmi kvalitního ročníku, dodal na závěr. „Zároveň však bylo konstatováno, že s nynějším dostatkem sladovnického ječmene budou naši odběratelé zvyšovat nároky na jakost a související sledovatelnost jednotlivých partií, což se bude logicky přenášet i na pěstitele, dodal na závěr svého vystoupení Ing. Mucha.
Situace na trhu
V roce 2007 se průměrné nákupní ceny za jednu tunu zrna ječmene určeného k výrobě sladu pohybovala okolo 6700 Kč. I když v posledních měsících dochází k poklesu cen zemědělských komodit, ječmen ke sladovnickým účelům stále patří mezi nejlépe ohodnocené, a jak připomněla Adina Šlechtová, místopředsedkyně představenstva společnosti Soufflet Agro, a. s., že za sladovnický ječmen, na který měli pěstitelé smlouvy, dostali letos velmi dobře zaplaceno a základní cena 6000 kč/t zaručovala velmi dobrou ekonomiku výroby.
Předloňský nárůst cen způsobil změnu v používání sladu pro výrobu piva. Specifickým příkladem, který uvedl Ing. Holý, je Rusko. Tato země má roční výstav 116 mil. hl piva, což při používání 15 - 16 kg sladu na hektolitr piva znamená spotřebu 1,7 - 1,8 mil. tun sladu. V roce 2008 však začaly ruské pivovary používat pouze 11 kg sladu na výrobu jednoho hektolitru piva.
Představení nových odrůd
Společnost Soufflet Agro vedle obchodování s merkantilem rostlinných komodit nabízí zemědělcům také odrůdy některých plodin. Představení některých z nich se ujal Ing. Milan Zálužanský, obchodní manažer společnosti Soufflet Agro. Novou odrůdou jarního ječmene v nabídce společnosti Soufflet Agro je Publican. Jedná se o sladovnickou polopozdní odrůdu vhodnou do všech oblastí pěstování. Rostliny dobře odolávají poléhání i přesto, že jsou středně vysoké až vysoké. Mezi přednosti odrůdy Publican patří vysoký podíl předního zrna. Tento jarní ječmen je odolný vůči padlí, rhynchosporiové skvrnitosti a komplexu hnědých skvrnitostí.
Další novinkou je odrůda Wintmalt. Odrůda Wintmalt je ječmenem ozimým, ale díky svým kvalitativním parametrům splňuje požadavky pro výrobu sladu. Ozimý ječmen se lépe hodí do oblastí, kde pravidelně hrozí jarní přísušky. Podle Soufflet Agro má odrůda i přes kvalitu zrna výnos odpovídající krmným odrůdám. Wintmalt je polopozdní až pozdní odrůda. Má dobrou odolnost proti vyzimování a velmi dobrý zdravotní stav.
Mezi dalšími novinkami, o kterých mluvil Ing. Zálužanský byly pšenice jarní. Novinkou loňského roku je pozdní odrůda jarní pšenice s názvem Trappe, jejíž pekařská kvalita dosahuje kategorie B. Již osvědčenou na trhu je odrůda Vánek. Registrovaná byla v roce 2004. Je to středně raná odrůda taktéž jarní pšenice. Kvalitativní parametry zrna ji řadí mezi elitní pekařské pšenice.