Vzhledem k vývoji v ostatních zemích a zvýšenému zájmu ze strany některých tuzemských spotřebitelů a výrobců je reálné předpokládat, že i v České republice dojde k rozšíření spotřeby zrna ječmene pro přímou lidskou výživu. Pokud uvažujeme v rámci standardní výroby ječných krup a dalších navazujících výrobků ze zrna povolených sladovnických odrůd, nejeví se pěstování odrůd ječmene pro přímou spotřebu jako netradiční technologie. Diametrální rozdíl, který klasickému využití zrna přiřazuje punc výjimečnosti, ovšem spočívá v netradičních genotypech ječmene. V USA, Kanadě, Austrálii a postupně i v dalších zemích byly pro potravinářské účely speciálně vyšlechtěny nové odrůdy, které charakterizuje jak změněná morfologie (především nepřítomnost pluch), tak i odlišné chemické složení zrna ve prospěch vyššího zastoupení zdraví prospěšných složek
V praxi se uplatňují zejména bezpluché odrůdy se změněným složením sacharidů v zrně, vyšším podílem dietní (potravinové) vlákniny - reprezentované hlavně přírodními polysacharidy, tzv. beta-glukany - jejichž konzumace v podobě nejrůznějších potravinářských výrobků i nezpracovaného zrna prokazatelně snižuje nebezpečí vzniku a vývoje civilizačních chorob. Zahraniční klinické studie dokladují, že beta-glukany nejen významně snižují hladinu celkového a nepříznivého LDL cholesterolu v krvi, ale jsou podle posledních údajů terapeuticky účinné i jako prevence chorob zažívacího traktu, v případě diabetu II. stupně nebo jako nespecifický stimulátor přirozených imunitních reakcí organismu.
Při výživě lidí je ječmen ceněn také pro vysoký obsahu některých vitaminů - komplexu skupiny B (hlavně B1, B6, kyselina panthotenová, kyselina listová a biotin) a rovněž vitaminu E (jeho izomerů tokoferolů a tokotrienolů = celkem tokolů) s antioxidačním a hypocholesterolemickým působením. Dílčí výzkum prováděný v minulých letech na našem pracovišti i v zahraničí prokázal, že v jednotlivých frakcích, získaných separovaným mletím zrna ječmene, je zastoupení sledovaných nutričně významných látek diametrálně odlišné, čehož lze vhodně využít při rozpracování výrobních technologií nových potravinářských výrobků a potravinových doplňků.
Kromě zaměření na živiny, vlákninu a vitaminy jsou studovány a vytvářeny materiály ječmene se zvýšeným obsahem mikroprvků (např. zinek nebo selén) a vyšším podílem dalších, dříve nesledovaných látek jako například myo-inositol nebo polyfosfáty, kterým se rovněž přisuzuje významná antikancerogenní účinnost.
Ing. Kateřina Vaculová, Csc.
Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o.