22.08.2022 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zregulovat nevyrovnané porosty

Předpověď počasí na srpen a září označuje toto období zatím jako srážkově podprůměrné, a tak nejsou naše vyhlídky na založení porostů řepky olejky zrovna růžové. Pozitivní zprávou je, že se společnosti Syngenta podařilo obnovit podzimní registraci přípravku Toprex, a tak budou mít pěstitelé opět možnost bezpečně zregulovat a fungicidně ochránit i nevyrovnané porosty řepek.

Toprex mladé rostlinky ozimé řepky nepoškodí a nezbrzdí je v růstu.

Toprex je nyní opět registrován pro použití na podzim v řepce olejce. To je velká výhoda především pro situace, kdy chceme ošetřit nevyrovnaný porost, ve kterém máme rostliny řepky v různých vývojových fázích a spousta rostlin má teprve právě jeden či dva pravé listy. Nemusíme se bát přistoupit k této aplikaci v dávce 0,3 l/ha, protože Toprex mladé rostlinky nepoškodí a ani je nezbrzdí v růstu, jako tomu bývá u jiných fungicidů s morforegulačním účinkem. Tuto aplikaci od doby uvedení přípravku Toprex na trh navíc prověřila spousta našich zákazníků.

Při aplikaci na malé rostliny Toprex výrazně podpoří jejich kořenový systém a především zesílí kořenový krček. Také jim pomůže dohnat růstovou fázi ostatních, vyvinutějších rostlin na poli a nám pak do jara nastupuje krásně vyrovnaný porost řepky.

Toprex je účinný i za sucha. Je to dáno účinnou látkou paclobutrazol, která podporuje růst kořenů ozimé řepky i v případě sucha. I za těchto podmínek přispívá Toprex k tvorbě kořenového systému včetně drobného kořenového vlášení.

Toprex podporuje výrazné zesílení buněčných stěn, a tím zlepšuje odolnost proti vyzimování.

Toprex je vhodné použít k ošetření řepky na podzim v růstové fázi čtvrtého až pátého listu, kdy nejvíce dochází k podpoře výnosotvorných prvků. Je prokázáno, že Toprex v tomto období přispívá k ukládání cukrů a bílkovin v rostlinách. Řepka ošetřená tímto přípravkem má tak více energie a vyšší schopnost dobře přezimovat a být ve vynikající kondici při příchodu jara.

Tab. 1 – Toprex – minoritní použití

Tab. 2 – AT – ochranná lhůta (OL) je dána odstupem mezi termínem poslední aplikace a sklizní

Toprex působí na zvýšení obsahu chlorofylu a flavonoidů v řepce, a tak oddaluje stárnutí rostlinných buněk. Flavonoidy vysoce absorbují UV záření a chrání níže uložené fotosynteticky aktivní orgány. Je prokázáno, že mohou působit jako odpuzovače hmyzu, ale také při ochraně proti houbovým chorobám.

Toprex vykazuje opravdu excelentní účinnost vůči fómové hnilobě a jiným houbovým chorobám, které se u řepky mohou na podzim a v předjaří vyskytnout.

Aplikace Toprexu na podzim také podporuje větvení a při správné technologii můžeme finálně dosáhnout navýšení v průměru o 1,5 větve na rostlinu. To nám může přinést ve výnosu 450–540 kg řepky/ha.

Jsem ráda, že je podzimní registrace přípravku Toprex zpět a pěstitelé opět můžou využít jeho jedinečných vlastností. Na závěr ještě připomínám, že se registrace přípravku Toprex rozšířila o mnoho minoritních plodin, jako je například mák, horčice nebo len i pro jarní použití viz tabulka níže. Pokud tedy Toprex nestihnete využít na podzim, jistě ho využijete na jaře.

Přeji vám mnoho pěstitelských úspěchů s přípravkem Toprex.

Ing. Helena Bochová
Syngenta Czech*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down