21.03.2008 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak předejít virózám brambor?

Virózy patří k nejvýznamnějších chorobám brambor. Kromě snížení výnosů se projevují i ve zhoršení kvality hlíz. Ochrana však není jednoduchá, neboť není přímá. Spočívá především v použití certifikované a namořené sadby. V době vegetace je založena pouze na likvidaci přenašečů těchto chorob, což jsou především mšice. Pro oba způsoby ochrany se v letošním roce nabízejí nové přípravky. Představila je firma Bayer.

Novinkami pro ochranu brambor jsou pro letošní rok přípravky Monceren G a insekticid Biscaya 240 OD. Pěstitelé brambor se s nimi mohli seznámit při tradičním semináři uspořádaném společnost Bayer na konci února ve Skalském Dvoře.  
 
Loňský rok a výskyt viróz
 
Pěstitelé brambor mají jistě v paměti loňský rok, který byl charakteristický silným výskytem viróz. Jak uvedl doc. Ing. Vlastimil Rasocha, CSc., z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě (VÚB), loni bylo v řízení Ústředního kontrolního ústavu zemědělského uznáno pouze 71 % z celkových 3909 hektarů množitelských ploch brambor. Důvodem neuznání byl podle něj z 99 % právě výskyt viróz.
Proč byl takový výskyt viróz doc. Rasocha demonstroval na výsledcích sledování hojnosti a časnosti náletu mšic, což ve VÚB provádějí nepřetržitě již 47 let. Rok 2007 byl podle prezentovaných hodnot velmi výjimečný. Nejen množstvím zjištěných mšic na testované lokalitě, ale především časností jejich náletu. Nálet byl ve vysoké míře zjištěn již začátkem května, kdy loni brambory teprve vzcházely a mladé rostliny byly k infekci velmi náchylné.  Pro následný výskyt chorob bylo rovněž důležité, jaké druhy mšic se vyskytovaly. Loni byla na testovaných lokalitách hojně pozorována mšice broskvoňová, která je nejvýznamnějším přenašečem. Doc. Rasocha objasnil, že ne výskyt všech druhů mšic znamená riziko infekce, například mšice zelná přenašečem není.
 
Mořením proti chorobám i škůdcům
 
Možným řešením výskytu přenašečů a následně pak virových chorob je moření sadby. Pro množitelské porosty, u nichž je udržení dobrého zdravotního stavu nezbytné, firma Bayer nabízí mořidlo Monceren G, které bylo na výjimku povoleno pro letošní rok. Jde o kombinované mořidlo obsahující insekticidní i fungicidní složku. Fungicidní kontaktně působící složku pencycuron pěstitelé znají z mořidla Monceren FS 250, jenž zabraňuje výskytu vločkovitosti hlíz bramboru (kořenomorky bramborové).
Oproti Moncerenu FS 250 obsahuje Monceren G také insekticidní složku imidacloprid. Ing. Petr Ort ze společnosti Bayer vysvětlil, že tato systémově působící účinná látka zasahuje proti mšicím, mandelince bramborové a larvám kovaříkovitých (drátovcům). Před poškozením drátovci ochrání Monceren G porosty minimálně čtyři týdny, před poškozením mandelinkou a před náletem mšic minimálně osm až deset týdnů.
 
Střídání insekticidů zabrání vzniku rezistence
 
Poté, co pomine účinnost mořidla, je proti škůdcům v případě jejich výskytu třeba zasáhnout insekticidním postřikem. Doc. Rasocha však varoval před používáním jediného přípravku či přípravků se stejnou účinnou látkou. To by u škůdců mohlo zapříčinit vznik rezistence. 
Ing. Ort nabídl řešení. Je jím další novinka firmy Bayer – insekticid Biscaya 240 OD. Jde o insekticid s účinnou látkou thiacloprid ze skupiny neonicotinoidů. Kromě mšic v porostech brambor je podle registrace určen k hubení mandelinky bramborové a v řepce olejce či v hořčici k hubení krytonosce řepkového, čtyřzubého a šešulového, blýskáčka řepkového a bejlomorky kapustové. Ing. Ort ve Skalském Dvoře seznámil pěstitele brambor se zcela novou OD formulací tohoto přípravku. Jde o olejovou disperzi, která zajistí výborné pokrytí povrchu rostlin i škůdců, zvyšuje odolnost proti  smyvu deštěm a umožňuje postupné uvolňování účinné látky, což znamená prodloužení doby účinku přípravku atd. Pro použití v bramborech je doporučená dávka insekticidu Biscaya 0,2 l/ha, ochranná lhůta je 14 dnů. Vzhledem k již zmiňovanému riziku vzniku rezistence by se podle slov Ing. Orta neměl ani tento insekticid používat více než třikrát za sezónu. Z přípravků firmy Bayer doporučil střídání s pyrethroidem Decis Mega.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down