Pěstování kanadských odrůd sóji v Česku byly věnovány semináře, které uspořádala koncem března v Uhříněvsi u Prahy a v Hošticích - Herolticích u Vyškova Zemědělská agentura, s.r.o., která je dovozcem a dodavatelem osiva této plodiny z Kanady.
V uplynulém roce nás kanadské odrůdy sóji zaselo 78 pěstitelů na ploše celkem 2400 hektarů, sklizňová plocha u nich činila 2184 ha. Pěstitelé dosáhli čistého průměrného výnosu 1,79 t.ha-1 sójových bobů.
Na výsledcích roku 2001 se podepsal nepříznivý průběh počasí: zaset se podařilo až po 25. dubnu, chladné počasí v květnu a začátkem června zpomalilo vegetaci a zhoršilo účinnost herbicidů. V období sklizně pak trvalo chladné a vlhké počasí, což ztížilo podmínky sklizně a způsobilo i vyšší ztráty, protože nebylo možné důsledně sklidit spodní patra lusků. Sklizňové ztráty dosáhly průměrně 17,5 %, přitom na některých pozemcích dostaly i přes 40 %. Pořadatelé v rámci odborné akce upozornili i na nejčastější chyby, jichž se pěstitelé sóji dopouštějí.
Nejvyšších výnosů dosáhli loni pěstitelé na Vyškovsku (na 109 hektarech byl dosažen výnos 3,3 t.ha-1), na Olomoucku (na 5 ha 3,4 t.ha-1) a v okrese Mělník (na 21 ha 3,2 t.ha-1). Vesměs šlo o odrůdu Korada.
Pořadatel semináře, Zemědělská agentura s.r.o., zajišťuje pro pěstitele sóji kompletní servis, od dodávky osiv, inokulantů, přes terénní agronomickou službu v průběhu kritických prací až po odbyt produkce. Pěstitelé si při semináři v Uhříněvsi vyměnili praktické zkušenosti, například jak nejlépe provádět v provozních podmínkách inokulaci hlízkovými bakteriemi pomocí speciálních přípravků. Škoda, že chyběla - především pro nové pěstitele - podrobnější informace o ekonomice pěstování sóji v našich podmínkách s jednoznačným výstupem: jak vysoký výnos může při reálných nákladech zajistit kladnou rentabilitu?
Novou motivací by pro úspěšné pěstitele v letošním roce měla být soutěž Pěstitel sóji. Hodnotit se bude velikost plochy sóji (za každých započatých 10 ha 1 bod), výnos (za každých 0,1 t.ha-1) 1 bod i náklady na pěstování této plodiny (za každých 100,- Kč pod limit 6.800 Kč na tunu čistého výnosu rovněž 1 bod). První cenou je zájezd do Kanady, spojením se školením u producenta osiva, firmy Prograin, v ceně 60 tisíc korun.
Problematice pěstování sóji je věnována tématická příloha měsíčníku ÚRODA č. 4/2002, vycházející v těchto dnech.
Břetislav Koč
Text k foto:
Snímek ilustruje velký problém při pěstování sóji: jak ji sklidit s co nejmenšími ztrátami, když jsou lusky této plodiny nasazeny velmi nízko nad povrchem půdy? Ruka na snímku drží trs sóji v úrovni povrchu půdy.
Foto Břetislav Koč