Zemědělství čelí rostoucím globálním výzvám, jak vypěstovat více potravin na pomalu ubývající zemědělské půdě a zároveň se vyrovnat s dopady klimatických změn, včetně poklesu biodiverzity. Seminář Moderní udržitelné hospodaření v kontextu evropského zemědělství, který uspořádala společnost BASF ve spolupráci s VÚRV, VÚPT a farmou V. Velety v Lukavci u Pacova, účastníkům nastínil, kam směřuje politika udržitelného hospodaření na národní a evropské úrovni. Dozvěděli se také o požadavcích SZP na uplatnění mimoprodukčních opatření a také o praktických zkušenostech s mimoprodukčními porosty.
„Naším cílem je přinášet farmářům inovativní řešení, která jsou základem udržitelného zemědělství. Proto mimo jiné od roku 2016 spolupracujeme s farmou Václava Velety, kde se zaměřujeme na mimoprodukční opatření včetně nektarodárných pásů, antierozních opatření a monitoringu opylovačů,“ uvedla Viktoria Szabolcsiová, ředitelka divize Řešení pro zemědělství ve společnosti BASF pro Česko a Slovensko, v úvodu semináře.
Nejen nové přípravky
Michael Wagner, regionální ředitel agrodivize BASF, prezident německé Asociace agrárního průmyslu a člen Komise pro budoucnost zemědělství v Německu, se zabýval otázkou, jak lze transformovat zemědělství, aby zemědělská produkce byla udržitelná a současně dokázala čelit aktuálním výzvám na zvýšení produktivity, ale i biodiverzity a naopak snížení uhlíkové stopy. BASF investuje zhruba 2,6 milionu eur denně do zemědělství budoucnosti. Základem je produkce kvalitních a bezpečných potravin. K tomu mohou přispět nové přípravky na ochranu rostlin (POR) jako fungicid Revysol, herbicid Luximo nebo připravovaný insekticid Axalion. BASF investuje také do šlechtění hybridní pšenice, která bude prosperovat v suchých oblastech. Budoucnost spatřuje M. Wagner také v kombinaci s dalšími technologiemi, jako jsou digitalizace umožňující přesnější aplikaci POR nebo snížení uhlíkové stopy až o 30 % v průběhu pěstování. „BASF se zabývá řešením pro zvýšení udržitelnosti bez nutnosti omezení pěstebních ploch. Neplatí však, že pole ponechané ladem automaticky přispívá k udržitelnosti,“ podotkl. Už před dvaceti lety založila BASF síť farem, do které patří i farma V. Velety v Lukavci, na nichž zavádí a prezentuje nové technologie. Zemědělství považuje M. Wagner z jedno z nejinovativnějších odvětví. Vedle POR má BASF ve svém portfoliu také osiva a spolupracuje nejen s farmáři, ale i s řadou vědeckých institucí pro nalézání nových udržitelných řešení.*