07.06.2006 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovace jsou hlavní faktor rozvoje

Jak řešit situaci, kdy požadavky na energii stoupají a její fosilní zdroje jsou postupně vyčerpávány? Hledání odpovědi na tuto závažnou otázku současnosti bylo hlavním tématem workshopu uspořádaného v rámci Klubu zemědělských novinářů C. A. C. (Club of Agro Communicators), který založila a jehož činnost podporuje významná chemická společnost BASF.

V pořadí sedmé setkání novinářů ze zemí střední a jihovýchodní Evropy zabývajících se zemědělskou problematikou se tentokrát uskutečnilo v Praze. Na programu byly kromě odborného tématu také informace o pozici BASF na trhu s přípravky na ochranu rostlin a prohlídka prezentačních pokusů v Kněževsi u Prahy, kde BASF každoročně pořádá pro naše zemědělce polní dny.Ty letošní budou 22. června.

Nejvíce produktů směřuje do Evropy
Chemická společnost BASF, jejíž nabídka zahrnuje chemikálie, plasty, zušlechťující komponenty, chemické přísady, přípravky na ochranu rostlin a také surovou ropu a zemní plyn, si vedla v loňském roce velmi dobře. Rovněž v prvním čtvrtletí letošního roku si svou pozici udržela. „Každý zaměstnanec naší společnosti musí vědět, jak má přispívat k její výkonnosti,“ uvedl na tiskové konferenci Herbert Frankenstein, Senior Vice President BCEC (Business Center Europa Central). Dále zdůraznil, že pro rozvoj společnosti jsou velmi důležité investice do inovací. Proto byl posílen výzkumný tým.
Přestože BASF dodává své produkty do celého světa, nejdůležitějším odbytištěm je Evropa. Zvláště po rozšíření Evropské unie o nové členské země se prostor pro obchod výrazně zvětšil. „Hospodářství v nových zemích se velmi rychle rozvíjí, a to nám poskytuje mnoho příležitostí pro uplatnění našich produktů,“ dodal Herbert Frankenstein s tím, že zemědělství hraje v tomto směru velmi významnou roli.

Ve výzkumu tradiční postupy nestačí
Zemědělství a inovace bylo téma vystoupení Dr. Klause Welsche, ředitele Regional Business Unit Europe. Produkty určené pro zemědělství a výživu zaujímaly loni z 42,7 mld eur, celkového obratu společnosti BASF Group, 12 %. „Vzhledem k nárůstu počtu obyvatel a jejich nároků na potraviny bude třeba v příštích dvaceti letech zemědělskou produkci zdvojnásobit a současné technologie na to nebudou stačit,“ upozornil Dr. Welsch. Proto budou nabývat na významu inovace a v jejich rámci biotechnologie. Již v roce 1998 bylo zřízeno nové výzkumné centrum pro zelené biotechnologie. Pracuje v něm více než pět set zaměstnanců a investice do těchto výzkumů dosáhnou v příštích třech letech 270 milionů eur.
Také vklady do vývoje nových účinných látek pro přípravky na ochranu rostlin jsou každoročně vyšší. Jak Dr. Welsch uvedl, přes polovinu produktů BASF je patentově chráněných. Největších úspěchů dosahuje společnost BASF ve fungicidech. „Přes azoly, strobiluriny a boscalid jsme postoupili ke zcela nové účinné látce, která změní ochranu rostlin proti houbovým chorobám,“ řekl Dr. Welsch. Další podrobnosti sice neprozradil, ale zdůraznil, že v případě fungicidů je pružná reakce na změnu spektra houbových patogenů a jejich případnou rezistenci velmi důležitá.

Řepka stále vede
Nejenom potraviny, ale také obnovitelné zdroje energie jsou pro lidstvo důležité. Široký rozbor situace na tomto poli v Evropě v kontextu celého světa podal Dr. Marian Mours, zástupce Evropské rady chemického průmyslu – Cefic (European Chemical Industry Council). Upozornil, že výzkum je v této oblasti velmi kvalitní, ale realizace jeho výsledků pokulhává. Přestože se ví, jaké obnovitelné zdroje energie jsou k dispozici, stále se jich dostatečně nevyužívá.
Největší rezervy jsou podle Dr. Mourse v uplatnění biomasy. Loni vznikl v rámci Evropské unie akční plán pro biomasu se zaměřením na biopaliva. Na hodnocení jeho přínosu je ovšem po tak krátké době ještě příliš brzy. „Jde i o politický problém. Biopaliva jsou stále nákladnější než fosilní zdroje, a tak je pro jejich výrobu a využívání nutná finanční podpora státu,“ uvedl Dr Mours a dodal, že situace je v jednotlivých státech Evropy různá.
Jak je na tom v produkci a využívání biopaliv Česká republika, objasnil Ing. Petr Jevič ze Sdružení pro výrobu bionafty. Zahraniční novináře zřejmě nejvíce zaujaly informace o možnostech produkce řepkových semen, hlavní suroviny pro výrobu bionafty. Potenciál zemědělství je u nás v tomto směru značný, pro řepku jsou tady vhodné podmínky a pěstitelé mají s touto plodinou velké zkušenosti. Ostatně i společnost BASF jim svými přípravky na ochranu rostlin pomáhá dosahovat při pěstování řepky velmi dobrých výsledků ...

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down