11.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozny jsou mnohem víc než jen víno

Hroznové víno obsahuje nejenom spoustu šťávy pro výrobu oblíbeného alkoholického nápoje, jehož umírněnou konzumaci již podpořila řada studií. V jeho slupkách se nachází řada zdraví prospěšných látek, k nimž patří například oligosacharidy, polyfenoly či flavonoly, které by podle vědců mohly významně přispět ke zlepšení našeho zdraví. Díky tomu by se i z odpadu po lisování mohla stát ceněná surovina.

Matoliny – zbytky po vylisování šťávy z hroznů v průběhu procesu výroby vína – jsou považovány za odpad, v lepším případě vedlejší produkt s ne zrovna efektivní možností využití, ale to se možná brzy změní, protože vědci prověřují možnosti dalšího využití.

Hrozny obsahují řadu zdraví prospěšných látek, k nimž patří například oligosacharidy, polyfenoly či flavonoly
Hrozny obsahují řadu zdraví prospěšných látek, k nimž patří například oligosacharidy, polyfenoly či flavonoly

Kalifornie produkuje každý rok téměř 4 miliony tun prvotřídního vína, jenže společně s ním také tisíce tun „odpadu“ – slupek z bobulí, semen, stonků a vylisované dužiny, tedy tzv. matolin, jež se někdy využívají jako surovina pro výrobu pálenky, tzv. vínovice, hnojivo či po vysušení jako palivo. Někdo už se možná setkal s olejem, jenž se lisuje ze semínek. Ale to je asi tak vše. V zájmu udržitelnosti zemědělské produkce, kam patří i pěstování vinné révy (Vitis vinifera), se hledají možnosti, jak maximalizovat efektivitu produkce a případně objevit i nějaké ty zdravotní benefity. A právě na obsah zdraví prospěšných látek v matolinách se zaměřili například vědci z University of California (UC) v Davisu, ale i potravináři z Cornell University, kteří na základě výsledků svých studii poukázali na to, že i takový vinařský odpad může představovat dosud neodhalený nutriční poklad.

Flavonoly obsahuje také zelenina
Flavonoly obsahuje také zelenina

Pro zdravá střeva

Vědci z UC v Davisu analyzovali molekulární složení tohoto „vinařského odpadu“ z odrůdy chardonnay, které získali z Jackson Family Wines and Sonomaceuticals, což je společnost zabývající se hledáním nových způsobů využití odpadů, které vznikají při pěstování a zpracování hroznů. Výlisky tvoří asi třicet procent původního materiálu hroznů, přičemž velká část této hmoty končí v kompostárnách. Při svém výzkumu našli vědci ve výliscích z odrůdy chardonnay velké množství zdraví prospěšných sloučenin a také molekul cukru, kterým se říká oligosacharidy, jež se nacházejí v mnoha rostlinných pletivech a živočišných tkáních, ale též v mateřském mléce, a byl u nich odhalen značný potenciál při podpoře zdraví střev. Vědci z UC Davis byli mezi prvními, kteří dekódovali tajemství oligosacharidů v mateřském mléce. Tyto oligosacharidy nepůsobí jako přímý zdroj při výživě dítěte, ale pomáhají střevním bakteriím vytvářet imunitu. Tento objev pomohl vědcům z laboratoře profesorky Daniely Barile při práci na nových metodách a produktech ke zlepšení lidského zdraví.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down