25.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Houbové choroby opět na programu

Velké rozšíření houbových chorob snad u všech hlavních plodin a s ním související nárůst ochrany proti nim - to je fenomén rostlinné výroby v posledních několika letech. Proto je toto téma probíráno z nejrůznějších hledisek snad na všech seminářích. Nejinak tomu bylo na druhé odborné konferenci firmy Syngenta.

Někoho možná zarazí, že teprve druhé. Je to ale pravda. Vždyť Syngenta vznikla rovnocenným spojením agrochemických divizí firem Novartis a AstraZeneca teprve v listopadu roku 2000, v České republice potom v dubnu 2001 s oficiálním názvem Syngenta Czech s. r. o.

Fungicidy pro výnos i kvalitu

Objev účinných látek ze skupiny strobilurinů, které svým účinkem vlastně imitují proces fungující v přírodě, znamenal převrat v ochraně proti houbovým chorobám. Jejich podíl mezi fungicidy neustále roste, ale přestože získávají výsadní postavení, neznamená to konec triazolů. Za určitých okolností může být dokonce použití triazolů vhodnější. Ve svém vystoupení to zdůraznil Ing. Antonín Horák, CSc. Upozornil také na fakt, že bez ochrany proti houbovým chorobám si již vůbec nelze představit agrotechniku mnoha plodin a určitě ne obilnin. U těch je v současnosti téměř nezbytné dvojí ošetření, chce-li pěstitel obstát v konkurenci především, pokud se týká kvality.
Vedoucím fungicidem na světovém trhu je nepochybně Amistar ze skupiny strobilurinů. Důvodem jsou jeho vlastnosti, například unikátní vliv na výnos nebo biologická účinnost projevující se zeleným efektem, a v poslední době to, co se nazývá „value chain“, volně přeloženo zájem zpracovatelů. Požadavky na kvalitu vstupní suroviny ze strany potravinářského průmyslu jsou stále přísnější, a to nejen z hlediska minimalizace obsahu škodlivých mykotoxinů, ale i eventuálních reziduí přípravků na ochranu rostlin. Amistar po této stránce obstál velmi dobře i v těch nejvýznamnějších světových testech.
Aplikace Amistaru proti houbovým chorobám obilnin je v mnoha našich zemědělských podnicích již samozřejmostí. Tento přípravek je ovšem možné použít i v ozimé řepce proti hlízence nebo v cukrovce, u níž podle studií Výzkumného ústavu cukrovarnického ovlivňuje pozitivně technologickou kvalitu, a v dalších „menších“ plodinách (například v cibuli).

Ochrana začíná mořením

Choroby a škůdci číhají už na vzcházející rostliny. Tehdy je nejvhodnější ochranou moření osiva. Nyní k nám přichází novinka - mořidlo Cruiser. Jedna z jeho účinných látek, která patří mezi neonikotinoidy, zasahuje nervový systém hmyzích škůdců, druhá působí fungicidně na patogeny ze skupiny Oomycetes.
Velkým problémem se stávají sněti na obilninách - sněť zakrslá a hlavně mazlavá. Pokud se v zrnu objeví sněť mazlavá, je neprodejné. Nelze je použít ani v potravinářství, ani pro krmení hospodářských zvířat. Semenářský porost, v němž by se sněti vyskytly, je zcela zamítnut. Normy jsou velmi přísné. Mořidlem, které si poradí se všemi snětmi a navíc je cenově dostupné, je Dividend.
Plíseň sněžnou a fuzariózy v ozimých obilninách pomůže vyřešit mořidlo Maxim 025 FS. Na pruhovitost, hnědou skvrnitost a další choroby jarního i ozimého ječmene je účinný Maxim star 025 FS. Jeho registrace je vlastně jeho premiérou. Jak je z výčtu vidět, Syngenta má v mořidlech opravdu široké portfolio.

Plíseň bramborová - přizpůsobivá choroba

Snad žádný pěstitel brambor nebyl loni ušetřen škod, které způsobila plíseň bramborová. Objevuje se každoročně, ochrana proti ní je nutná vždy, ale při silném infekčním tlaku se někdy ani s nejkvalitnějšími přípravky nepodaří porosty zcela uchránit. Tato závažná choroba se totiž ochraně stále „přizpůsobuje“. I u nás se už objevily oospory, které jsou výsledkem pohlavního rozmnožování. Lze tedy počítat s tím, že volba účinného zásahu bude složitější. Podle Ing. Ervína Hausvatera, CSc., který plíseň bramborovou intenzivně sleduje již řadu let, obstály loni nejlépe fungicidy Altima a Ridomil Gold.
Je ovšem třeba jejich aplikaci správně načasovat. První postřik proti plísni bramborové je nutný nejméně týden před infekcí. Altima se používá nejpozději, když je plíseň rozpoznatelná vizuálně, Ridomil do konce června. Pokud ovšem pěstitel ochranu fungicidy zanedbá, nezbývá mu nic jiného, než porost rychle desikovat, aby zabránil přechodu infekce z natě na hlízy.
Ing. Dušana Hofmanová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down