31.10.2000 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holandského farmáře překvapila odbornost českých zemědělců

Celý týden strávil holandský farmář Nico Bleeker mezi zemědělci na severovýchodě Čech, kam byl vyslán organizací Netherland Management Cooperation Programme (NMCP). NMCP je společnosti podporovaná holandskou vládou, která organizuje pobyt manažerů v seniorském věku ve výlučně privátních podnicích po celém světě, aby zde zhodnotili své zkušenosti a pomohli rozvoji a restrukturalizaci navštívených podniků. Ani české zemědělství nezůstalo v tomto programu stranou.

Podniky, které mají zájem o tuto formu poradenství, mohou se svými konkrétními požadavky kontaktovat koordinační centra organizace v jednotlivých zemích. Jak jsme se dozvěděli od ing. Oldřicha Žďárského, předsedy představenstva akciové společnosti Živa, zemědělská obchodní, v Klášterci nad Orlicí, podobný postup zvolil i jeho podnik. Tato společnost, která se v rostlinné výrobě specializuje především na produkci bramborové sadby si od holandského poradce slibuje získání nových poznatků právě pro tuto oblast. Ač si pěstitelé bramborové sadby z Klášterce nad Orlicí dobře uvědomují, že programy NMCP jsou především proexportními opatřeními holandské vlády, domnívají se, že i touto cestou mohou získat užitečné informace.
Jako poradce pro Živu byl z databáze organizace vybrán pan Nico Bleeker, který se na své farmě v Holandsku věnoval několik let produkci bramborové sadby. Po vybudování skladovacích kapacit se však kvůli nastavení správných skladovacích podmínek musel rozhodnout mezi produkcí sadby a konzumních brambor. Proto s pěstováním sadby skončil a dnes pěstuje pouze konzumní brambory. Z celkové 24hektarové výměry je pěstuje asi na 8 hektarech a na své pozemky je zařazuje jednou za čtyři roky. Na zbylé výměře pěstuje pšenici, cukrovou řepu, cibuli a salátovou čekanku. Jeho české kolegy jistě zaujme fakt, že i tato výměra farmy stačí k „uživení“ Nico Bleekera i jeho manželky, která mu s prací na farmě pouze částečně vypomáhá. Neméně zajímavé je, že jeho farma je zcela soběstačná v technickém vybavení. Na farmě nechybí ani malý obilní kombajn, který v průměru ročně sklízí pouhých 5 hektarů pšenice.
Nico Bleeker již v rámci tohoto programu navštívil více zemědělských podniků v několika evropských zemích, naposledy např. v Polsku. Živa ho však mile překvapila. Ač se v době našeho setkání s podmínkami českého zemědělství i s konkrétní situací v podniku teprve seznamoval, podělil se s námi o svá první zjištění. Oborníci, kteří se v Živě věnují produkci bramborové sadby, jsou podle Bleekera na velmi vysoké úrovni, kterou jak sám přiznal, vůbec nečekal. Také využívané technologie se téměř shodují. I znalosti v oblasti ochrany rostlin jsou u holandských a českých farmářů srovnatelné. Rozdíl je však v intenzitě prováděné ochrany. V tomto ještě holandským farmářům nemůžeme konkurovat, což samozřejmě nevyplývá z ničeho jiného než z nesrovnatelné ekonomické situace našich a holandských pěstitelů. Ani patnáct postřiků proti plísni bramborové není podle Bleekera u holandského producenta brambor výjimkou. Jak nám dále farmář sdělil, holandští pěstitelé brambor, samozřejmě pod vlivem trhu, usilují o maximální kvalitu své produkce. Proto mnohdy nelitují ani snížení výnosů, pokud tak zaručí lepší kvalitu, např. předčasným ukončením vegetace.
Pan Bleeker se neseznamoval pouze s kláštereckým podnikem, ale i s celým českým bramborářstvím, aby své budoucí rady mohl opřít o reálné podmínky. Proto se zúčastnil také Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě a setkal se i s představiteli Ústředního bramborářského svazu ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down