09.02.2017 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnocení uplynulé sezóny z pohledu zelinářů

V roce 2016 založili pěstitelé 10 148 ha zeleninových porostů s celkovou odhadovanou produkcí 278 tisíc tun. Při průměrné spotřebě asi 86 kg na osobu za rok se soběstačnost České republiky v pěstování zeleniny pohybovala okolo 31 %. Toto číslo ukazuje, že se pěstitele zeleniny stále nedaří dostatečně motivovat k navýšení zeleninových ploch, zvyšování produkce a tím i ke zvyšování potravinové soběstačnosti v tomto sektoru. Pěstitele v zelinářských oblastech stále odrazuje velice komplikovaná a riziková výroba, která se navíc potýká s dalšími problémy, které se nedaří dlouhodobě řešit.

Mezi největší dlouhodobé problémy v zelinářství patří zejména nedostatek pracovních sil. Pěstování zeleniny je velice náročné na ruční práci. Zajištění dostatečného množství sezónních pracovníků již před sezonou, kdy je třeba vše naplánovat, je čím dál tím větší problém. Naši lidé fyzicky náročnou ruční práci na poli (často ve vedru, větru nebo dešti) dělat nechtějí a získávání víz pro pracovníky ze třetích zemí je velice komplikované a s nejistým výsledkem. Víza jsou vydávána pouze na 90 dní. Když se pracovníci zapracují, vízum jim končí, musí odjet domů a na jejich místa přijdou noví lidé, kteří se musí vše učit znovu. Pěstitelé by uvítali udělení víz na celou pěstitelskou sezonu. O této problematice jsme již jednali s příslušnými státními institucemi, a proto doufáme, že se situaci pro následující pěstitelskou sezonu podaří zlepšit.

Druhou Achillovou patou jsou problémy v ochraně jednotlivých druhů zeleniny proti chorobám a škůdcům. Zelenina čítá přibližně 36 druhů a pro každý druh je nutné registrovat přípravky na ochranu rostlin zvlášť. Protože se jednotlivé druhy zeleniny pěstují v ČR na velice malých výměrách, chemickým firmám se nevyplatí vkládat čas a peníze do složitých a nákladných registračních řízení. Poté, co Česká republika ztratila v zelinářství výzkumné zázemí, zůstala tato otázka na bedrech našeho pěstitelského svazu, který stíhá řešit pouze aktuální havarijní problémy. Mnoho konkrétních problémů se dlouhodobě řešit nedaří a to má za následek, že pěstitelé přestávají zařazovat některé druhy na svá pole. Zelináři v okolních zemích mají v ochraně výrazně širší možnosti. Navíc zeleninu ošetřenou u nás nepovolenými přípravky nám pak velice rádi dovážejí.

Z agronomického pohledu měla pěstitelská sezona roku 2016 ve většině oblastí a pro většinu druhů zeleniny standardní průběh. Porosty ozimých druhů zeleniny byly založeny do optimálních podmínek. Zima byla mírná, tudíž nedošlo k vymrznutí porostů česneků a ozimých cibulí, které dobře přezimovaly. V červnu již byla sklizeň zeleniny v plném proudu, koncem tohoto měsíce se začala sklízet i první plodová zelenina z polních porostů. Srážky v průběhu července byly optimálně rozloženy, což příznivě ovlivnilo růst a vývoj rostlin.

 

Ing. Radovan Tůma

Zelinářská unie Čech a Moravy

 

Více si můžete přečíst v časopisu Farmář č. 2/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down