Hlodavci jsou jedni z nejvýznamnějších škůdců skladovaných komodit na celém světě. Myši, potkani a krysy působí srovnatelné nebo větší škody než hmyzí škůdci. Jejich nebezpečnost se zvyšuje tím, že mají výjimečnou schopnost přizpůsobit se téměř jakýmkoliv podmínkám prostředí a mají obrovský reprodukční potenciál.
V ideálních podmínkách může populace potkanů za jeden rok vzrůst z dvou jedinců na více než 1200. Tato potenciální rychlost růstu populace hlodavců je tlumena buď omezenou dostupností potravy a prostoru (úkrytů), nebo predací, chorobami a také deratizační činností člověka.
Škody působené hlodavci
Hlodavci způsobují škody nejen tím, že konzumují, ničí nebo kontaminují skladované komodity trusem a močí, ale také poškozují obalové materiály, stroje, stavební prvky, technologie a rozvody. Jejich přítomnost představuje ve skladech zemědělských surovin a krmiv nejen riziko ekonomické, ale také zdravotní a hygienické, neboť mohou přenášet širokou škálu zdravotně významných patogenů. Hlodavci jsou jedním z nejvýznamnějších rezervoárů zoonotických infekcí pro člověka i pro hospodářská zvířata, mezi nejznámější onemocnění patří leptospiróza, salmonelóza, tularémie, kampylobakterióza.
Rezistence v ČR
Nedávno se do výzkumu rezistence hlodavců zapojila i Česká republika. Díky tomuto výzkumu byla popsána široce rozšířená rezistence k účinné látce bromadiolon u myší. To je znepokojivé, protože bromadiolon patří mezi nejvíce používané účinné látky v rodenticidech v ČR. Dle údajů evropské databáze ECHA z jara 2024 tvořily přípravky s touto účinnou látkou 40 % ze 126 u nás schválených antikoagulantních rodenticidů. Tento výzkum je nyní již třetím rokem financován Ministerstvem zemědělství v rámci plnění aktivit Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů a podílejí se na něm odborníci z Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. (dříve Výzkumný ústav rostlinné výroby) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Za celou dobu výzkumu bylo v rámci monitoringu analyzováno 140 jedinců myši domácí z 82 lokalit ze všech krajů ČR. Přítomnost mutace způsobující rezistenci byla zjištěna u 114 vzorků, tj. 81 %. Výsledky jsou pro každý rok zpracovány ve formě mapy na Rostlinolékařském portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), která je dostupná pro farmáře, i pro odbornou a širokou veřejnost.
Antirezistentní strategie
V rezistentních populacích hlodavců je nutné používat rodenticidní nástrahy s vhodnými účinnými látkami, což mohou být buď antikoagulantní rodenticidy, vůči nimž rezistence dosud není (např. brodifakum, difethialon, flokumafen), nebo neantikoagulantní rodenticidy, jako jsou cholekalciferol nebo alfachloralóza (pouze pro myši). Další možností jsou nechemické metody, jako jsou pasti, ochranná opatření a monitorování rizikových míst.
RNDr. Marcela Fraňková, Ph.D.,1 Mgr. Zuzana Starostová, Ph.D.,2 Ing. Radek Aulický, Ph.D.,1 doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D.,1
1Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i., Praha, tým Ochrana zásob před skladištními škůdci, 2Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy Praha, katedra zoologie
Foto Radek Aulický
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 4/2025.