10.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Herbicidní zásah v ozimých obilninách - podzim, jaro nebo jinak?

Zkušenosti ukazují, že u časných osevů ozimé pšenice i ječmene je velmi efektivním opatřením vyřadit ještě před příchodem zimy z porostů konkurující dvouděložné plevele ozimého charakteru (svízel, violky, rozrazily, hluchavky, heřmánky…), popřípadě chundelku metlici podle jejího výskytu. Od takového zásahu je očekávána úspora nákladů, zajištění lepších podmínek pro vývoj obilniny, „uvolnění si rukou“ v jarní špičce.

Průběh loňského počasí přímo vybízel k použití herbicidů v ozimých obilninách na podzim. Současně však vzhledem k dlouhotrvajícímu teplému období i během zimních měsíců docházelo k odeznívání reziduálního účinku použitých látek a nástupu nové vlny vzcházení či obrůstání částečně poškozených plevelů. Výsledkem byl neobvykle vysoký počet tzv. opravných (neplánovaných) zásahů proti dvouděložným plevelům (svízel …) i chundelce v jarním období. Jedním z herbicidů, který dokázal udržet čisté porosty do jara, byl Cougar, pokud byl samozřejmě použitý v souladu s doporučením, tedy včas.
Cougar je komplexní dvousložkový herbicid. Účinná látka diflufenican spolehlivě hubí široké spektrum dvouděložných plevelů se zaměřením na violky, rozrazily, hluchavky, svízel, heřmánky, brukvovité a další. Avšak je diametrální rozdíl v porovnání s použitím kontaktních herbicidů, které mají jinak v popisu práce obdobné spektrum plevelů.
Kontaktní herbicidy je třeba aplikovat na vzešlé plevele, nacházející se obvykle ve fázi několika pravých listů (příjem výhradně přes listy, proto je nutná listová plocha). Naopak diflufenican je založen na principu účinku přes půdu, příjem je koleoptylí klíčících rostlin, kořínky mladých rostlinek, až sekundárně příjem přes listy. Reziduální účinek proto trvá až šest měsíců, a to bez rizika na následné plodiny.
Přestože diflufenican vykazuje účinek i na chundelku metlici, je v tomto případě výrazně podpořen druhou složkou - isoproturonem. Isoproturon kromě chundelky metlice hubí spolehlivě i rmeny a heřmánky. Příjem účinné látky probíhá přes kořeny i listy plevelů.
Pravidlem pro správné použití Cougaru je tedy včasná aplikace, pre- i postemergentní, optimálně po vyřádkování porostu, kdy limitující je nikoliv fáze obilniny, ale velikost plevelů (indikátorem jsou děložní listy svízele) a dávka 1,5 l.ha-1. Naprosto nerozhoduje teplota při aplikaci, následné srážky jsou pozitivní prvek. Takto použitý Cougar minimalizuje nutnost jarních oprav, jak se to letos potvrdilo i v několika sledovaných podnicích s cíleně různými termíny aplikace Cougaru.
A nyní k objasnění otázky v názvu článku: Vedle použití podzimních jednorázových komplexních řešení (včetně kombinací herbicidů) s různým stupněm rizika jarních oprav vzniká nová filozofie, založená na cílené dvojí aplikaci herbicidů v porostech ozimých obilnin. Vychází z toho, že některé typy plevelů konkurují obilnině velmi silně na podzim, v průběhu jara se jejich škodlivost snižuje (violky, rozrazily), jiné škodí až v pozdější fázi vegetace (chundelka, pcháč), popřípadě škodlivost trvá téměř po celé vegetační období (svízel).
Na základě několikaletých pokusů v oblastech s výskytem i bez výskytu chundelky metlice byl jako vysoce efektivní vyhodnocen tento postup: na podzim, v době, kdy většina dvouděložných plevelů se nachází ve fázi dvou až čtyř(šesti) pravých listů, aplikovat kontaktní herbicid Cobra v dávce 0,2 l.ha-1 (náklad činí 280 Kč.ha-1) a tím rozhodující plevele typu violka, rozrazil, svízel a heřmánky do zámrzu spolehlivě vyřadit z konkurence.
Druhým, neméně důležitým krokem bude jarní aplikace širokospektrálního herbicidu Husar v dávce 150 g.ha-1 (695 Kč.ha-1) současně s regulátory růstu (CCC), fungicidy proti chorobám pat (Sportak, Karben), popřípadě s DAMem. Husar v tomto případě spolehlivě kontroluje trávovité plevele (chundelku, jílek) i později po Cobře eventuálně vzešlé dvouděložné plevele. V případě oddálení termínu jarní aplikace a zvýšení dávky Husaru na 175 - 200 g.ha-1 dojde k efektivnímu zásahu i proti pcháči a ovsu hluchému, pokud jsou tyto druhy v době aplikace vzešlé.
Na pozemcích bez výskytu chundelky a jiných trávovitých plevelů je vysoce efektivní použít znovu Cobru v dávce 0,2 l.ha-1 (280 Kč.ha-1), v případě oddálení zásahu rozšířit cílové spektrum o pcháč aplikací herbicidu Sekator v dávce 250 - 300 g.ha-1 (325 - 390 Kč.ha-1). Oba přípravky je vhodné opět použít v tank-mixu s fungicidy, regulátory a DAMem.
Pěstitel, který se rozhodne pro cílenou dvojí aplikaci, si naladí ošetření na "své"plevelné spektrum a ví již na podzim, kolikrát a čím bude během vegetace ošetřovat a kolik to bude stát. Je to tedy ekonomicky podložená taktika se zásahy „na jistotu“.

Ing.Vladimír Hladík,
Aventis CropScience CR/SR s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down