07.02.2003 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Herbicid bojoval v ringu

Urostlý svalnatec, jenž na prsou hrdě nese nápis Callisto, vstupuje do ringu a začíná neobvyklé boxerské klání. V ringu proti Callistovi v zajímavých kostýmech nastupuje několik soupeřů: merlík bílý, svízel přítula, laskavec ohnutý, lilek černý a ježatka kuří noha. Někteří ze soupeřů se zaleknou ještě před zazněním gongu a boj vzdávají, ti vytrvalejší bojují, avšak jen několik sekund. Callisto vítězí ve všech utkáních a to již v prvním kole, …. Takto netradičně byl 28. ledna v Praze na konferenci uspořádané společností Syngenta představen nový herbicid Callisto.

Scénka a také písničky naznačily jen některé z vlastností nového přípravku. O další poznatky se s přítomnými pěstiteli a obchodníky s přípravky na ochranu rostlin podělili odborníci pořádající společnosti. A nehovořili jen o herbicidu Callisto, dalšími novinkami pro letošní rok jsou také fungicid Artea 330 EC a herbicid Fusilade Forte 150 EC.
Triazoly stále aktuální
Ing. Antonín Horák, CSc., technický manažer firmy, představil na konferenci fungicid pro ošetření ozimé a jarní pšenice a ozimého a jarního ječmene s názvem Artea. Zdůraznil, že tento přípravek bude pro pěstitele obilnin zajímavý především svojí cenou, neboť náklady na ošetření obilnin tímto přípravkem jsou dle jeho slov více než akceptovatelné. Jak dále vysvětlil, přednosti přípravku jistě snadno mohou posoudit ti pěstitelé, kteří mají zkušenosti s přípravky Tilt a Alto Combi. Artea obsahuje totiž dvě účinné látky, propiconazole a cyproconazole, známé ze zmíněných přípravků, přičemž Artea obsahuje celou dávku účinné látky Tiltu a 2/3 účinné látky Alta. Díky tomu fungicid bezpečně řeší výskyt mnohých chorob. Ing. Horák jmenoval například padlí travní, rez pšeničnou, travní, ječnou, braničnatku plevovou, hnědou skvrnitost ječmene, rhynchosporiovou skvrnitost. Ing. Horák doporučil používat Arteu v systému dvojího ošetření jako ideální přípravek pro T2 a T3 aplikace. Jak dále zaznělo v přednášce, nový fungicid zcela zapadá do vize budoucího vývoje v ochraně rostlin proti chorobám. Jak představitel společnosti Syngenta uvedl, lze očekávat trvale se zvyšující podíl strobilurinů na trhu. Kvalitní triazoly však budou stále aktuální jako doplněk pro strobiluriny. Pěstitelé musí v budoucnu počítat se zvyšujícími se nároky zpracovatelského průmyslu (potravinářského i krmivářského) na zdravotní nezávadnost surovin. I z toho důvodu lze předpokládat, že se dvě fungicidní ošetření stanou zcela běžnými a výjimečné nebude ani trojí ošetření. Uživatelé přípravků na ochranu rostlin musí dále počítat s tím, že řada přípravků bude z používaného portfolia vyřazena, neboť v současné době probíhá v Evropské unii revize pesticidních látek. V úvahu by mělo být brána také rezistence patogenů vůči některým účinným látkám.
Nová technologie
Nový herbicid Fusilade Forte již pěstitelé také částečně znají. Jde totiž o inovovaný známý graminicid Fusilade Super. Fusilade Forte je selektivní herbicid k postemergentnímu hubení jednoletých a vytrvalých trávovitých plevelů. Může být aplikován v široké škále růstových fází kulturních plodin a lze jej použít ve velkém rozmezí teplot. V České republice je registrovaný pro 21 indikací, celosvětově do více než 50 plodin. Ing. Michal Vokřál, CSc., proto hovořil především o inovacích přípravku. Tou je tzv. ISOlink technologie. Přípravek totiž kromě známé účinné látky obsahuje vícesložkovou směs (olej, smáčedlo a další pomocné látky), díky níž účinná látky rychleji a kvalitněji proniká do pletiv plevelů, čímž se celkově zvyšuje jeho účinnost. Nová technologie s sebou přináší také větší odolnost přípravku vůči dešťovým srážkám a zlepšenou mísitelnost.
Inspirace z přírody
Poslední na konferenci představenou novinkou, nikoliv však poslední ve svém významu, je herbicid Callisto. Herbicid pro hubení plevelů v kukuřici, o kterém jsme již stručně informovali na stránkách Zemědělce v polovině minulého roku, obsahuje zcela novou účinnou látku mesotrione. Při jejím vývoji byli vědci inspirování jevy v přírodě. Podobnou látku totiž obsahuje rostlina s českým názvem štětkovec charakteristická tím, že v jejím okolí nerostou plevele, neboť její kořeny vylučují „přírodní herbicid“. V porostech kukuřice hubí tento plevel většinu nejvýznamnějších plevelů této plodiny. Kromě plevelů, na něž účinnost byla představena v úvodní scénce, ing. Vokřál zmínil další dvouděložné plevele, např. heřmánkovité plevele, hluchavku, violky, rdesna a mnohé další, na které má přípravek podle jeho slov vynikající účinek. Potlačující účinek má přípravek však také na pcháč rolní, přesličku, výdrol řepky a slunečnice atd. Vedlejší účinek má Callisto také na některé jednoděložné plevele, zmíněnou ježatku kuří nohu, rosičku krvavou, proso seté či lipnici roční. Účinek přípravku na plevele se objevuje velmi brzy po aplikaci vybělením rostliny, která následně odumírá, neboť je zastavena fotosyntéza. Tento jev považuje ing. Vokřál za jednu z největších předností přípravku. Z dalších výhod zmínil především širokospektrálnost tohoto přípravku, jeho selektivitu, možnost použití v poměrně širokém časovém období nezávislém na vývojové fázi kukuřice, možnost mísitelnosti, nízké dávky a další.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down