Začátek března zahájilo pražské letňanské výstaviště prezentací výstav pro rodinu, bydlení a aktivní trávení volného času. Součástí pěti souběžně probíhajících veletrhů se souhrnným názvem For Family byla i sekce zvaná For Garden, věnovaná zahradní architektuře, nábytku a technice. Zaměření souvisí s tím, že zahrada stále víc plní funkcí sociální než hospodářskou.
Během čtyř výstavních dnů prošlo letňanskými halami 32 tisíc návštěvníků a pořadatelé tak zaznamenali jejich zhruba dvojnásobný počet proti loňskému roku. Letošního ročníku se zúčastnilo 525 vystavovatelů ze sedmi zemí světa – České republiky, Slovenska, Itálie, Německa, Polska, Ruska a Velké Británie a For Family pokrýval plochu 33 tisíc metrů čtverečních.
Letošní druhý ročník veletrhu For Garden nabízel návštěvníkům širokou nabídku zahradního vybavení, doplňků a rostlin. Veletrh se věnoval i nabídce venkovního nábytku a zahradní technice. Ze svazů a zájmových sdružení se mimo jiné zúčastnil Svaz květinářů a floristů a Svaz školkařů ČR; nechyběli ani zástupci škol a univerzit.
Trendy při tvorbě zahrad
Pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti proběhl v kongresovém sále letňanského výstaviště cyklus seminářů. Ing. Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně, představila posluchačům vítězné projekty soutěže Zahrada a Park roku. Apelovala na zúčastněné firmy zabývající se realizacemi, aby svá díla do této soutěže přihlásili.
Druhý přednášející, Ing. Ondřej Fous z Českého spolku perenářů, seznámil posluchače s problematikou trvalek v našich i zahraničních zahradách. Podle jeho názoru jsou v poslední době v cizině velmi oblíbená prérijní společenstva, v Evropě nabývají na významu suchomilná společenstva. Existuje i spousta nových technologií, například použití minerálního mulče slibuje minimální nároky na závlahu.
Trvalka roku
Tradiční akcí Spolku českých perenářů je volba Trvalky roku. V loňském roce to byly rostliny druhu rozrazil – Veronica, v letošním roce zvítězila kopretina – Leucanhemum. S touto trvalkou seznámil posluchače Ing. Pert Hanzelka, kurátor Botanické zahrady v Tróji. Rod kopretina zahrnuje asi sedmdesát druhů. Ze šlechtění probíhajícím v České republice je v současnosti známa asi jediná odrůda, a to Česká píseň, která se stala symbolem Spolku českých perenářů. Kopretina nabízí různorodé použití, například pro květnaté louky či smíšené trvalkové záhony. Velmi působivé jsou v kombinaci se zavinutkami, Phlox, gaurami či Geranium.
Sociální funkce moderní zahrady
Ing. Drahoslav Šonský, CSc., člen Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, je autorem knihy Moderní zahrady. Je jedním ze zakladatelů a dlouholetým spolupracovníkem Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné rostliny, v. v. i.
Původně hospodářská funkce zahrad s malou plochu zabírající okrasnou částí patří již do historie. Významnou funkcí posledních let je funkce sociální, která zahrnuje obytné a výtvarné hodnoty zahrady. V dnešní době je zahrada hlavně plochou pro relaxaci a odpočinek. Na významu nabývá pocit soukromí, klidu a bydlení v krásném prostředí. Pozitivním trendem je návrat ovocných výsadeb do moderních zahrad.
Pro splnění funkce fyzické a duševní relaxace, musí být zahrada tvořena hlavně na základě představ a zájmů majitele, ale neméně důležitá je spolupráce s odborníkem. Zahrada by měla zapadat do prostředí, ve kterém se nachází.
Podle slov Ing. Šonského je možné vytvořit i zahrady pro nevidomé či tělesně postižené, kde se klade důraz na zvýšené záhony či popisky s breilovým písmem. Nemalou roli hraje i výběr rostlin; vhodná je výsadba rostlin aromatických a s výrazným charakterem listů.
Samotná zahrada by měla být působivá a využitelná i v noci, což zaručuje instalace vhodného osvětlení. Působivost zahradního prostoru umocňují i architektonické prvky a výtvarná díla. Pergoly, přístřešky či vodní plochy byly v minulosti velmi málo využívané, ale nyní se staly důležitou součástí zahrady.
Základem zahrady jsou rostliny a jejich celoroční působnost. S postupem času zahrada nabývá na kráse a mění se stanovištní podmínky. Na zahradě se vzrostlými dřevinami se vyskytuje rozptýlený stín a je možno ji doplnit například o drobné cibuloviny či v poslední době velmi využívané rododendrony.
Zahrada se mění i během roku. Za nenahraditelné rostliny můžeme považovat cibuloviny a efemérní květiny, jako dymnivky, čemeřice, blatouchy, violky a petrklíče pro svou působnost v jarních měsících ve spodních patrech. Postupně je spodní patro doplněno o nakvétající keřové a stromové druhy. Na jaře mají velkou působnost dřeviny jako mahónie, magnólie, třešně, zlatice, kolvítzie, kaliny, čilimníky, zajímavé jsou i rašící listy svíd. Na ně v květu navazují tulipány, narcisy a ovocné stromy. V časném létě přebírají okrasnou funkci trvalky. V tomto období nakvétají také růže, označované za skvosty našich zahrad. Mezi perly lze také zařadit hortenzie s širokou barevnou škálou květů. Své místo v zahradě mají trvalky s okrasnými listy, hlavně ve stinnějších plochách. V plném létě nás okouzlí například rostliny rudbekie či astry. Důležitou součástí dnešních zahrad jsou vodní rostliny jako doplněk vodních ploch.
Vřesoviště mají svou hlavní působnost začátkem podzimu. Jsou méně náročná na údržbu a je možné je doplnit o trvalky či zakrslé druhy jehličnanů či travami. Na podzim se začínají vybarvovat dřeviny, svou působností zaujmou i traviny a trvalky. I období zimy je v zahradě krásné díky jinovatce či barevné borce svíd či javorů.