04.02.2025 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři do krajiny vrací pestrost

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) uspořádala začátkem února sedmý ročník konference Pestrá krajina v aule České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Ocenila zde hospodáře, kteří i přes nelehké byrokratické překážky či nedostatek času neváhají realizovat na svých farmách a v jejich okolí pestré osevní postupy, vysévat biopásy, vytvářet drobné vodní nádrže, obnovovat nebo vysazovat nové sady, remízky či aleje, nakládat šetrně s půdou a dělat mnoho dalších opatření prospěšných pro krajinu, životní prostředí a celou společnost.

Akce se zúčastnilo několik významných osobností včetně manželky prezidenta republiky Evy Pavlové, ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného nebo RNDr. Václava Cílka, CSc., který byl odborným patronem konference. Konferenci Pestrá krajina podpořili špičkoví odborníci v hodnotitelské komisi a partneři, kterými byly ČZU a Česká spořitelna. Akci moderovala s nadhledem sobě vlastním herečka Simona Babčáková.

Krásné i funkční hospodářství

Předseda hodnotitelské komise programu Pestrá krajina Daniel Pitek před vyhlášením oceněných farmářů poděkoval všem odborníkům v porotě za jejich sedmiletou práci. U přihlášených farem hodnotí přínosy hospodářsko-krajinných konceptů pro zdraví půdy, místní biodiverzitu nebo uchování vody v krajině. Oceněné farmy inspirují tím, jak lze propojit zemědělskou produkci a ekonomickou prosperitu s péčí o životní prostředí. První zlatou medaili získal farmář Ondřej Zatloukal z Gruntu Velký Újezd hospodařící na Olomoucku přibližně na 40 ha zemědělské půdy. Statek je zaměřený na živočišnou i rostlinnou výrobu, chov koní a péči o krajinu. Farmář navázal na rodovou tradici již jako šestá generace v pořadí. S velkým citem na farmě pečují o půdu, využívají pestrý osevní postup s využitím bohaté směsi meziplodin. Umístění pastvin a krajinných prvků vychází z odborné studie zpracované krajinným architektem, respektující historické souvislosti a krajinný ráz. Kromě zemědělských aktivit se na farmě věnují také výsadbě lesních a ovocných stromů a keřů ve formě alejí, remízků, ale i solitér. Zakládají květnaté biopásy, hloubí nové tůně a vybudovali několik biocenter. „Dodržujeme stavovskou čest, kde platí, že hospodářství musí být funkční, ale také krásné,“ uvedl Ondřej Zatloukal.

Další zlatou medaili obdrželi Jaroslav a Kamila Prchalovi z Biofarmy Belina v Nežichově na Karlovarsku. Společně se synem Jaroslavem a jeho partnerkou Lenkou hospodaří v nadmořské výšce 700 m na 40 ha vlastních a 20 ha pronajatých luk a pastvin v CHKO Slavkovský les, včetně menší výměry orné půdy, to celé v ekologickém režimu. Chovají ovce i mléčný skot a provozují minimlékárnu. „Blok s pastvinou má maximálně deset hektarů. Na pozemcích provádíme střídavou seč, opravujeme studánky a tvoříme tůňky pro napojení ptactva a zvířat,“ podotkl Jaroslav Prchal. Zlatou medaili získala také farma Jana a Vladislavy Velíkových hospodařící na 60 ha luk v pestré kulturní krajině v obci Čížkov na Plzeňsku. Chovají ovce a kozy a další hospodářská zvířata. Jan Velík včelaří a Vladislava Velíková provozuje sýrárnu. Díky šetrnému hospodaření v krajině spojeném s vysazováním alejí i solitérů ovocných a lesních dřevin a zakládání tůní na podmáčených loukách jsou pozemky farmy plné drobné zvěře, ptáků, hmyzu a obojživelníků.

Stříbrnou medaili udělila porota rodině Michala Sedláčka z Leskovce nad Moravicí na Bruntálsku, kde hospodaří na 76 ha orné půdy, pastvin a luk. Na farmě pěstují obilniny, pícniny a brambory, na něž rodina získala certifikaci Jeseníky originální produkt. Věnují se rovněž chovu ovcí a skotu. Na pastvinách vysadil s rodinou lesnickým způsobem ze semenáčů řadu remízů a biokoridorů, celkem přes 1000 ovocných stromů. Druhá stříbrná medaile byla udělena zapsanému spolku ZAzemí z Turnovska, který hospodaří komunitně od roku 2014 zhruba na 11 ha zemědělské půdy. Aktivity má rozesety v blízkých obcích v krajině Českého ráje. Cílem spolku ZAzemí není prioritně ekonomický efekt, ale pestrá krajina, její obnova a péče o ni. Stříbrnou medaili získal také ekologicky hospodařící podnik Ječmínkovy sady se sídlem v obci Vinaře na Kutnohorsku, který vede právnička Jana Sehnalová s podporou svého otce Jiřího Sehnala a s pomocí sezónních pracovníků. „Naším cílem je dostat do krajiny pestrost nejen druhovou, ale i s ohledem na zvěř a její potravní nabídku,“ podotkla Jana Sehnalová. Celkem vysadili do krajiny už stovky tisíc stromů v podobě remízků a extenzivních sadů. V roce 2024 obnovili meruňkový sad. Celkem obnovili asi osm kilometrů polních cest.

Úvodní foto: Česká krajina může být díky tuzemským farmářům malebná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down