08.02.2024 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europoslanci budou jednat o zemědělství či geneticky modifikovaných rostlinách

Poslanci Evropského parlamentu budou dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat o stavu zemědělství v Evropské unii. Reagují tím na protesty zemědělců ve Francii, Německu, Itálii a dalších unijních zemích. Farmáři jsou často znepokojeni možnými dopady obchodní a ekologické politiky Evropské unie na jejich odvětví. Europarlament bude také hlasovat o možnosti, aby některé geneticky modifikované rostliny měly snazší vstup na unijní trh.

V úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel řekli, že je potřeba podporovat zemědělce ve výrobě kvalitních potravin a v přechodu na udržitelnější způsob výroby.

Udržitelnější model produkce

Von der Leyenová také oznámila, že doporučí stažení návrhu komise na omezení používání pesticidů, tedy chemických přípravků na ochranu rostlin, v zemědělství. Loni na podzim návrh, který měl do roku 2030 snížit používání pesticidů v EU na polovinu, odmítli i europoslanci, proti jich hlasovalo 299, normu podpořilo jen 207 evropských zákonodárců a 121 se zdrželo hlasování. „Vím, že se obávají o budoucnost zemědělství a o svou budoucnost farmářů. Vědí ale rovněž, že zemědělství musí přejít na udržitelnější model produkce, aby jejich farmy zůstaly ziskové i v následujících letech,“ uvedla von der Leyenová. Evropské farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, výkyvy počasí a také levný dovoz, hlavně z Ukrajiny. Stěžují si ale i na přílišnou regulaci a omezení, která s sebou přináší unijní boj se změnami klimatu. Sdružení farmářů v EU COPA-COGECA slova předsedkyně Evropské komise uvítalo. „Komise konečně uznává, že její přístup nebyl správný, a tak posiluje důvěryhodnost a důležitost současného strategického dialogu,“ uvedla šéfka sdružení Christiane Lambertová na sociální síti X.

Pro a proti GMO

Europoslanci také budou hlasovat o své pozici k návrhu Evropské komise, který by usnadnil vstup některých geneticky modifikovaných rostlin na unijní trh. Návrh počítá s vytvořením nové kategorie pro rostliny s takovými genetickými změnami, kterých by bylo možno dosáhnout i tradičními způsoby šlechtění či které by mohly nastat přirozeným způsobem. Na takové rostliny by se nevztahovala přísná unijní pravidla pro geneticky modifikované organismy. V úterý se o záležitosti vedla na plénu ostrá debata a není jisté, zda poslanci schválí stanovisko, které vznik nové kategorie podpoří. Kritici poukazují na možná zdravotní rizika a nutnost postupovat s opatrností, zastánci pak na možné příznivé dopady na výnosy zemědělství a větší odolnost geneticky modifikovaných rostlin, díky které by mohlo klesnout množství používaných chemických přípravků v zemědělství. Před europoslanci dnes vystoupí rumunský prezident Klaus Iohannis. Plénum Evropského parlamentu bude také debatovat o nárůstu projevů antisemitismu a projevů nenávisti proti muslimům v EU.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down