Ekologické zemědělství se v České republice stále rozšiřuje. V současnosti mají naši ekologičtí pěstitelé k dispozici rozmanité přípravky na ochranu rostlin, pomocné rostlinné prostředky i hnojiva. V ekologii se ověřují různé možnosti hospodaření s živočišnou výrobou i bez chovu zvířat.
Ekologickým pěstováním se v posledních letech zabývají také na stanicích Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) a na dalších výzkumných pracovištích. Od pěstitelské sezony 2014/2015 probíhá na pěti stanicích dlouhodobý pokus, ve kterém se ověřují dva osevní postupy a různé možnosti hnojení a ochrany rostlin. Nejen s výsledky dlouhodobého pokusu a možnostmi využití přípravků na ochranu rostlin v ekologickém zemědělství se mohli seznámit účastníci semináře na Zkušební stanici ÚKZÚZ v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku.
Odborné přednášky byly kromě představení dlouhodobého pokusu zaměřeny na problematiku ochrany rostlin v ekologické polní produkci a na vinohradech, zkoušení přípravků a pomocných prostředků vhodných pro ekozemědělství nebo na možnosti ekologické ochrany luskovin proti škůdcům. Během akce se přítomní také prakticky seznámili s dlouhodobým pokusem v režimu ekologického zemědělství.
Ověřování přípravků
Ekologické pěstování se už v současnosti velmi dobře daří na vinicích a biovína získávají stále větší popularitu. V polní produkci se hledají nové cesty. O zkoušení prostředků na ochranu rostlin a pomocných rostlinných přípravků hovořil Ing. Jiří Urban z ÚKZÚZ.
V pokusech ÚKZÚZ se už řadu let testují odrůdy obilnin vhodné pro ekologické pěstování, které se v případě úspěšného pěstování doporučují. Letos ústav nově začal ověřovat účinnost přípravků na ochranu rostlin a pomocných prostředků v ekologickém režimu pěstování. Nejedná se o povolování přípravků, ale jde se o činnost navazující po povolení přípravku. Testování probíhá na několika stanovištích.
U révy vinné se na třech stanovištích ověřují přípravky na ochranu rostlin proti padlí révovému a plísni šedé. V případě jabloní se na lokalitě Holovousy testují prostředky proti mšicím, strupovitosti a skládkovým chorobám. Další ověřování probíhají na vybraných druzích zeleniny a bramborách. Na orné půdě dosud obdobná testování přípravků neprobíhají, ale výhledově se s nimi počítá.
Ing. Hana Honsová
Praha
Více si můžete přečíst ve Farmáři č.11/2020.