Bude rok 2001 znamenat přelom ve skladbě pěstovaných odrůd řepky? Komu se vyplatí pěstování hybridní řepky? To byly jen některé otázky, které si položili účastníci Polního kázání spojeného s přehlídkou odrůdových pokusů, uspořádaného Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) v Jaroměřicích na Rokytnou i na dalších patnácti podobných akcích pořádaných svazem po celé republice v průběhu května a června.
„Odrůda rozhoduje o výnosu celými 30 procenty,“ připomenul agronomům známou pravdu Ing. Petr Baranyk, CSc., z Agronomické fakulty České zemědělské univerzity, který rovněž přímo na poli představil patnáctku odrůd řepky, mezi nimiž nechyběly ani letošní novinky.
Jak vyplynulo z jeho vystoupení, v pěstované odrůdové skladbě řepky jsou velké rozdíly v jednotlivých regionech. Například v západních Čechách se na více než polovině ploch pěstují jen dvě odrůdy, oproti tomu ve východních Čechách je na plochách v podobném rozsahu zastoupena široká škála odrůd. V celé České republice je stále nejvíce pěstovaná odrůda Lirajet, u členů SPZO ji však již předstihly odrůdy Bristol a Orkan.
Velké rozdíly jsou podle dalších svazových zjištění také v zastoupení hybridních odrůd. To v některých regionech již přesáhlo 20 procent, v jiných je však stále na úrovni necelých deseti procent. Zájem o hybridy však stoupá. Jedničkou mezi hybridy řepky je jednoznačně Pronto.
Protože osivo hybridů je ve srovnání s osivem tradičních liniových odrůd podstatně dražší, nabízí se otázka, zda se pěstování hybridů zemědělcům vyplácí. Dobrým pěstitelům ano. Vyplynulo to z ekonomické úvahy ing. Baranyka prezentované v Jaroměřicích. Ve svých propočtech vycházel z rozdílu ceny hybridního osiva včetně moření a tradičního osiva bez moření asi 1120 Kč/ha a z realizační ceny řepky 6700 Kč/t. Došel k závěru, že investice do dražšího osiva se vyplatí tehdy, pokud pěstitelé dosahující běžně výnos asi 2,5 t/ha zvýší díky hybridu výnos alespoň o 6,7 %, pěstitelé s výnosem 3 t/ha o 5,6 % a s průměrným výnosem 3,5 t/ha o 4,8 %. „Špatné pěstitele hybridy nespasí,“ uvedl dále.
Upozornil rovněž na to, že pěstování hybridní řepky vyžaduje zvýšenou péči o porosty. Především je nutné snížit výsevek tak, aby na jaře bylo na pozemku asi 30 až 35 rostlin na m2. Rovněž investice do hnojení dusíkem se podle ing. Baranyka při pěstování hybridů vrátí.
To byly jen některé reakce na časté dotazy. Při Polním kázání se pěstitelům řepky dostalo odpovědí i na otázky týkající se ochrany řepky či marketingu plodiny, u které se letos předpokládá rekordní sklizeň.