Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze prof. Ing. Pavel Tlustoš, CSc., včera zahájil tradiční polní den na Demonstrační a výzkumné stanici katedry zahradnictví v Praze-Troji. Kromě prohlídky porostů ovoce, zeleniny, růží a květin mohli přítomní zhlédnout i kultury jedlých a léčivých hub se zajímavým komentářem odborníků z ČZU a čekalo na ně i bohaté a nápadité občerstvení ze zdejšího ovoce a zeleniny. I přes vytrvalý déšť se tady sešlo několik desítek návštěvníků.
Stanice patří pod katedru zahradnictví, jejímž novým vedoucím se stal Ing. Martin Koudela, Ph.D. Podle něj je stanice z didaktického hlediska pro studenty velmi inspirativní. Mohou se tu v rámci praxe seznámit s běžnou zahradnickou praxí, naučit se mimo jiné správnému řezu dřevin či očkování růží, a případně zde realizovat svou diplomovou či bakalářskou práci.
V současnosti tu studenti řeší například výnos dýní a česneku v různých systémech pěstování (ekologický, integrovaný, konvenční), vliv abiotických faktorů na výskyt chorob u cibule kuchyňské či ochranu salátu proti stále novějším rasám plísně salátové.
Letošní novinkou je trvalkový záhon založený ve štěrku s minimální údržbou. Pozornost však vzbuzovaly i vertikální stěny osázené trvalkami, které byly založené v loňském roce.
Na účastníky čekalo i překvapení, když se nad jejich hlavami vznesl dron neboli bezpilotní letoun řízený na dálku. Doc. Ing. Milan Kroulík, Ph.D., z Technické fakulty ČZU, který se zabývá robotickými technologiemi v zemědělství, předvedl, jak se toto drobné vznášedlo ovládá, a posléze návštěvníkům promítl snímky pořízené z ptačí perspektivy, a to nejen pokusné stanice, ale i další, na kterých demonstroval možné využití tohoto přístroje. Kromě fotografií porostu poškozeného zvěří či přírodními živly pro pojišťovnu lze například dokumentovat také nejrůznější polní akce.*
Více se dozvíte na stránkách Zemědělce.