Agrodružstvo Morkovice patří mezi úspěšné podniky na Hané. Ač se představitelé podniku zdráhají mluvit o konkrétních číslech, například investice do moderní techniky na chemickou ochranu rostlin mluví jasně. Dokladem toho, že toto družstvo s výměrou orné půdy asi 5 200 ha hospodaří opravdu intenzivně, svědčí i to, že zde ročně nakupují fungicidy asi za 6 milionů korun.
Jak prozradil místopředseda družstva a vedoucí úseku rostlinné výroby Ing. Josef Uchytil, z uvedené částky představují téměř 5 milionů fungicidy do obilnin. Právě obilniny, tak jak je běžné ve většině podniků, se zde pěstují na více než polovině výměry. Výsledky, které dosáhli v Morkovicích, tzn. průměrný výnos obilnin asi 6,6 t/ha v loňském roce, při tak velké výměře již obvyklé nejsou. Obzvlášť když vezmeme v úvahu, že podmínky tohoto podniku zdaleka neodpovídají představám o úrodné Hané, neboť více než jedna třetina výměry podniku leží v bramborářské výrobní oblasti. Za výnosem pšenice ozimé pšenice 6,91 t/ha, jarního ječmene 5,85 t/ha či ozimého ječmene 6,08 t/ha se skrývá mimo jiné kvalitně prováděná fungicidní ochrana. Potvrzuje to také Ing. Jiří Vašek, ze společnosti Syngenta Czech s.r.o., který s tímto podnikem již několik let spolupracuje. Právě přípravky této firmy se zde při ochraně rostlin osvědčily a jak ing. Vašek říká, zdejší způsob jejich používání z velké části odpovídá i doporučením firmy. Dvojí fungicidní ochrana pšenice ozimé je zde již naprosto samozřejmá. Jak vysvětluje Ing. Marie Barnetová, specialistka na ochranu rostlin v Agrodružstvu Morkovice, pro první aplikaci obvykle volí lacinější, běžně požívaný fungicid. Druhý fungicidní zásah je již finančně náročnější. Ovšem morkovičtí pěstitelé již ze zkušenosti vědí, že se vyplatí. U dobrých porostů platí, že čím více investují, tím více se jím vrátí. Proto pro druhou aplikaci fungicidu volí sníženou dávku strobilurinu Amistar společně s poloviční dávkou azolu, kterým z přípravků firmy Syngenta můžete být například Alto combi 420 SC. Druhou část azolu aplikují asi po týdnu až 10 dnech. Jak k tomu ing. Barnetová dodává, právě druhá aplikace fungicidů je velmi důležitá pro dosažení kvality produkce.
Ing. Uchytil připomíná, že zde na některých pozemcích náklady na fungicidní ochranu ozimé pšenice překračují 2 000 Kč/ha, přičemž republikové průměrné náklady vynaložené na veškerou ochranu se pohybují okolo 2 000 Kč/ha.
Je samozřejmé, že ani ta nelepší fungicidní ochrana vše nevyřeší a je jen jednou z mnoha součástí správné agrotechniky. Za zmínku jistě stojí i to, že v Morkovicích již běžně ošetřují pšenici proti plodomorkám a ostatním škůdcům. Ze zkušeností z minulých sezón vědí, že insekticidní clona je i u pšenice nezbytná.
Také ostatním plodinám se v Morkovicích dostává důsledné péče. Jak ing. Barnetová uvádí, součástí zdejší „kuchařky“ při pěstování ječmenů je použití růstového stimulátoru Bion 50 WG. U tohoto přípravku připomněla význam správného načasování ošetření.
S úspěchem v morkovickém družstvu pěstují nejen obilniny, ale například i mák. I přes poškození porostu kroupami zde loni sklízeli na některých pozemcích 1,5 t/ha makového semene, při průměrném výnosu 1,1, t/ha. Také u této plodiny je stále důležitější fungicidní ochrana. Ing. Barnetová tvrdí, že ačkoliv se zde s helminthosporiózou před léty nesetkala, je nyní zásah proto ní a dalším chorobám nezbytný. Z vlastní iniciativy i v máku vyzkoušela Amistar a to, jak se osvědčil potvrzuje již zmíněný, v Morkovicích zatím rekordní, výnos.