Protože letničky kvetou spolehlivě po celé vegetační období, jsou jako okrasné rostliny ideální pro oživení výsadeb parků či jiných veřejných prostranství. Letničkové variace jsou ve většině českých měst oblíbeným prvkem v městské zeleni, mezi ně patří například i Litoměřice.
Když se řekne Litoměřice, představí si většina odborné i laické veřejnosti veletrh Zahrada Čech, město spolu s jeho okolím je totiž známé jako důležité centrum zelinářství a ovocnářství. Již na počátku 13. století se na stráních za hradbami pěstovala vinná réva, kterou na svazích Labe najdeme i dnes. Svou tradici tam má i následná výroba vína.
Výsadby letniček tvoří ve městě nezanedbatelnou část zeleně a zástupci města Litoměřic na jejich skladbě každoročně spolupracují se společností Sempra Praha, a. s., konkrétně se šlechtitelskou stanicí ve Veltrusech. Tato kooperace trvá od roku 2007 a spokojenost čiší z obou stran. Pro dobrý výsledek výsadeb mají v Litoměřicích i speciální pokusné nádoby, do kterých vysazují nové druhy letniček a dvouletek. Podle výsledků růstu a květu se spolu s odborníky ze Sempry, a. s., rozhodne o návrhu pro další rok.
Ročně z rozpočtu uvolní město na zeleň zhruba jedenáct až 11,5 milionu korun, o tu pak pečují Technické služby města Litoměřice. Výjimku tvoří pouze nově vzniklé parky, o něž se po dobu záruky starají jednotlivé realizační firmy. V nových parcích a také na hlavním kruhovém objezdu města je zavedena automatická závlaha, odpadá tím problém se zaléváním květin, které je v letošním horkém létě velice potřebné. Výsadbu letniček provádějí v Litoměřicích každý rok po 20. květnu, podle Ing. Lenky Brožové z Odboru životního prostředí, oddělení městské zeleně, se tím předchází lidským nenechavcům, neboť dříve se vysazovalo kolem 15. května a květin v těch letech mizelo ze záhonů více než nyní. Všeobecně se ale dá říci, že procento ztrát z důvodu krádeží je každým rokem menší.
Letničky ve městě najdeme v závěsných či jiných okrasných nádobách, na záhonových plochách a v parkových výsadbách. První zhlédnuté rostliny byly vysázeny v závěsných nádobách na náměstí a jeho okolí. Všem květináčům dominovaly červeně kvetoucí pelargónie v kombinaci se smilem řapíkatým (Helichrysum petiolare), tyto rostliny byly v dobré kondici a působily velice hezky. Dalším kombinacím se žlutým dvouzubcem nebo modře kvetoucím moralem (Scaevola) se letos úplně nedařilo a nádoby vypadaly smutněji než předešlé. Na Kapucínském náměstí obyvatele Litoměřic upoutá barevný záhon s verbenami odrůdy Mamuth směs doplněný rostlinami zelence. Záhon je letně pestrý a příjemně kontrastuje s keřovou výsadbou v pozadí.
Magnetem nejen pro kolemjdoucí ale také pro projíždějící řidiče je kruhový objezd Na Kocandě, každý rok se klade důraz na skladbu a barevnost květin. Na 59 m2 byla letos vysázena modro–žlutá kompozice ze šalvěje pomoučené Victoria Blue, která je vyššího vzrůstu a naopak nižší aksamitník rozkladitý Sonnenglanz, spolu s jemnou travinou dochanem (Pennisetum setaceum). V roce 2009 byla kombinace barev výsadby na kruhovém objezdu zcela jiná, dominovaly oranžové aksamitníky a dosna indická spolu s temně vínovou perilou křovitou (Perilla frutescens), všechny letničky ještě kontrastně doplňoval stříbrný starček přímořský. Změna skladby letniček je každoročně jistě vítána a městu přináší pestrost.
V blízkosti postaršího nákupního střediska jsou pro letničky určeny čtyři velké betonové záhony, které se liší skladbou i barevností. Na dvou plochách je složení květin podobné – ve středu se vyjímají vyšší červeně kvetoucí dosny indické a celou výsadbu rámují nízké žluté aksamitníky rozkladité Lemon Drop, kříženci aksamitníku rozkladitého a aksamitníku vzpřímeného Aramis a rostliny dvouzubce. Mezi těmito dvěma záhony je potom další, barevně ladící ke kruhovému objezdu opodál. Fialovo–žlutá kombinace barev je zásluhou šalvěje pomoučené Victoria Blue a hledíku vyššíhoŽlutý král. Květiny jsou vysázeny nepravidelně a barvy se hezky prolínají, na okraji záhonu je potom ještě doplňuje popínavý popenec obecný (Glechoma hederacea).
Poslední, asi nejzajímavější kompozicí na tomto místě je nezvyklá kombinace nízké bylinky bazalky pravé Compact a kraspédie kulovité (Craspedia globosa) s nepřehlédnutelným žlutým květem. Bochánky bazalky ve středu a na okraji záhonu jsou nádherně doplněny žlutými kulovitými květy kraspédie na vysokých stoncích.
Trojúhelníkovým záhonům v okolí fontány v Jiráskových sadech dominuje ve středu vysázená begónie stálokvětá (Begonia semperflorens) Strahov, růžově kvetoucí letnička s tmavým listem, a po okrajích ji doplňuje svěže zelená Pilea microphylla. Na třech místech každého trojúhelníkového záhonu se ještě vyjímá vysoký dochan.
U hlavního vchodu do Jiráskových sadů je pietní místo se sochou vojáka – i tato plocha je doplněna třemi nádobami s výsadbami letniček. Ve dvou krajních objemných miskách jsou vysázeny rudě kvetoucí šalvěje zářivé (Salvia splendens) Svatojánský oheň a ve středové nádobě žluté aksamitníky rozkladité Sonnenglanz.
Touto výsadbou skončila výprava za litoměřickými letničkami, avšak zmiňme se ještě o roli dvouletek, které jsou jejich vhodnou náhradou. Po ukončení květu letniček jsou využívány do podzimních výsadeb, což je běžná praxe i v Litoměřicích. Během let se tam osvědčily dvouletky, jako jsou macešky, chejry a pomněnky. Macešky mají širokou škálu barev, a proto se mezi sebou dají ideálně kombinovat. U pomněnek je výhodou kompaktní zelený koberec, který během růstu vytvoří, bohužel ale nevydrží kvést celý podzim, a tím ztrácí na dekorativnosti. Pro veřejné výsadby se v Litoměřicích naopak příliš neosvědčily sedmikrásky. Letničky jsou oblíbené městské rostliny, které dokáží splnit vysoké nároky na dekorativnost výsadeb. Návštěva v Litoměřicích jen potvrdila, že letničky jsou svou barevností a množstvím tvarů ideálními květinami pro všechny městské plochy. Péče o ně není jednoduchá, ale díky náležitým odborníkům, je možné vidět krásné výsadby letniček v mnoha českých obcích.