Vážení pěstitelé ozimé řepky, pravděpodobně již samotný nadpis příspěvku ve vás vzbudí nemalou dávku zvědavosti, co pak to pro letošek firma BOR připravuje za „bombu“ v nabídce odrůd řepek pro letošní zásev?
Všichni víte, že pokud chcete za současné výkupní ceny být v řepce rentabilní, musíte dosahovat odpovídajícího výnosu. Také víte, že to jde cestou intenzity, která vychází i z faktu, že čím častěji se daná plodina vyskytuje v osevních sledech, tím se bohužel zvyšuje výskyt chorob, škůdců atd. Na druhou stranu je zřejmé, že v nastalé době klimatických změn je třeba se o půdu starat mnohem lépe, než tomu bylo v posledních téměř třiceti letech, a to bez ohledu na to, jestli jí vlastníte, nebo si ji k zemědělským účelům pronajímáte od vlastníků.
Není sporu o tom, že při zachování minimální soběstačnosti v produkci není možné tuto produkci realizovat ekologicky (tedy s nižšími výnosy) a zároveň čelit drastickému úbytku výměry zejména té kvalitnější orné půdy v celé republice.
Důležitou roli v redukci úrovně chemizace pěstování řepky bude hrát v budoucnu genetika. Stále více se budou prosazovat odrůdy, které disponují genetickou rezistencí k celému spektru chorob a škůdců. Tím trumfem budoucnosti od firmy BOR
je bezesporu v ČR registrovaný hybrid Anniston, za něhož mluví výsledky nejen při registraci (výnos 113, resp. 111 %), ale také první místo mezi novinkami SDO (123, resp. 122 %). Ale jenom výnos už dnes pro úspěch na trhu nestačí. To vědí i šlechtitelé ve Francii, a proto nabízejí celou řadu dalších bonusů.
Anniston
Tento středně raný hybrid s velmi dobrou odolností k poléhání při nadprůměrné výšce rostlin zaujme velmi dobrým zdravotním stavem, přičemž dvěma stěžejními pilíři jsou jednak geneticky podmíněná odolnost proti fomové hnilobě (gen
RLM7) a také stále poměrně ojedinělá rezistence viru žloutenky vodnice (TuYV). Díky této jistotě se nemusíte bát velmi raných termínů výsevu. Naopak ranější výsevy v posledních letech zaručují jistotu dobrého vzejití, protože se zvyšuje šance vzcházejících semen potkat se s „chmelovými dešti“ v druhé polovině srpna. U odrůd náchylných k napadení virem se s tím samozřejmě na druhou stranu zvyšuje riziko napadení kvůli vysoké aktivitě hmyzích přenašečů. K tomu je tady další bonus Annistonu – nepukavost šešulí.
Do českých podmínek se střídavým klimatem samozřejmě patří hlavně odrůdy s výbornou mrazuvzdorností, takže i zde trefa do černého! K naší odrůdové novince už není co dodat, takže zbývá jen objednat osivo a těšit se na výsledek.
ES Cesario
Loňskou novinkou byl hybrid ES Cesario, který má nižší až středně vysoké rostliny (150–160 cm). Odrůda velmi dobře přezimuje a nástup vegetace na jaře je pozvolný. Rostliny velmi dobře větví a nasazují vysoký počet šešulí odolných proti pukání. Charakteristický je vyrovnaný zdravotní stav: zvýšená odolnost proti fomovému černání stonku díky přítomnosti
genu RLM7, dobrá odolnost k verticiliovému vadnutí a alternariové skvrnitosti a středně dobrá odolnost k napadení sclerotiniovou hnilobou.
ES Cesario najde uplatnění také v sušších oblastech a na horších půdách. Odrůda snese mírně časný i mírně pozdní termín setí a doporučený výsevek je 40–50 semen/m2. Je registrován v ČR od roku 2018.
SY Alissa
Mezi starší a osvědčené materiály z firmy BOR patří raná hybridní odrůda SY Alissa, která je stále oblíbená díky vysokému výnosu semene v nejranějších termínech sklizně, velmi vysoké odolnosti k poléhání, jistotě přezimování a možnosti pozdního setí.
Adriana
Zájemcům o liniovou odrůdu můžeme nabídnout Adrianu, která je na trhu již od roku 2006. Tato linie s grácií zvládla mrazivou zimu 2011/2012 a od počátku zaujala svou plasticitou, jistotou výnosu na horších půdách a v přísušku. Pokud se náhodou s termínem setí zpozdíte, nezoufejte. Adriana je řešení právě pro vás.
Přeji úspěšný výběr. ❊
Ing. Kamil Štípek, Ph.D.,
BOR Choceň s. r. o.