Vydatné srážky první dekády srpna na vysočině sice nezpůsobily rozlití řek z břehů, avšak i zde zaznamenávají zemědělci škody na dosud nesklizených plodinách. Abnormálně vysoké srážky se mimo jiné podepíší na kvalitě brambor.
Ještě před začátkem období silných srážek bramboráři hovořili o častém výskytu strupovitosti. Jak informuje článek Ing. Ervína Hausvatera z Výzkumného ústavu bramborářského na str. ??, nyní se k tomu přidává plíseň bramborová, bakteriální hniloba atd. O zmíněných problémech se proto hovořilo i na semináři uspořádaném v Lukavci Ústředním bramborářským svazem ČR (ÚBS) a akciovou společností Škrobárny Pelhřimov. Jak zde uvedl předseda ÚBS Ing. František Novák, na sníženou nabídku způsobenou deštivým počasím trh zřejmě zareaguje mírným zvýšením cen. Je však možné, že se cena vrátí na původní úroveň. Těm, kteří s bramborami obchodují, je jasné, že cena se bude vytvářet na základě nejnižší cenové nabídky. A nabídky dodávek brambor za nízké ceny lze očekávat, neboť se potvrdily předchozí odhady výnosů a brambor s horší kvalitou bude hodně. Pěstitelé, kterým se i přes rozmary počasí podařilo vypěstovat kvalitní brambory, na stávající situaci zřejmě doplatí. Zatím však i pro odborníky zůstává otázkou, jak na podzim a v zimě zareagují obchodní řetězce. Ing. Novák předpokládá, že ceny by se v zimě mohly zvýšit, a proto v těch podnicích, kde je to možné, doporučuje brambory uskladnit a s prodejem nespěchat.
Seznam doporučených odrůd již příští rok
Seminář v Lukavci byl však věnován především průmyslovým bramborám. Účastníci akce shlédli pokusy se 17 odrůdami průmyslových brambor. Zkušební stanice Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Lukavci je totiž jedním ze třech míst, kde ÚBS ČR za finanční spoluúčasti škrobáren a vlastníků odrůd provádí pokusy, jejichž cílem je vytvoření seznamu doporučených odrůd brambor. Ten bude mít podle ing. Nováka význam zejména po vstupu České republiky do EU, kdy se na náš trh dostane mnoho dalších odrůd a pro pěstitele bude orientace mezi nimi velmi náročná. Jak ing. Novák dodal, tento záměr svazu nepochopilo ministerstvo zemědělství a tudíž zmíněné aktivity nijak nepodporuje.
Prozatím se pěstitelé seznámili s průběžnými výsledky zkoušení odrůd. Již příští rok se ale budou moci seznámit se shrnutým tříletým porovnáním.
Opožděná škrobárenská kampaň
Jak jsme již informovali v Zemědělci číslo 33, letošním cílem škrobáren bylo zahájit zpracovatelskou kampaň co nejdříve. Plán začít 15. - 20.8. se však podle slov zástupců pelhřimovských škrobáren nezdařil. Příčina je zřejmá – nepřízeň počasí. Z jejich vystoupení však vyplynulo, že o příplatky za včasné dodávky by pěstitelé přijít neměli, neboť celý harmonogram dodávek se posouvá.
V souvislosti s posunutím sklizně a deštivým počasím se pěstitelé obávají také poklesu škrobnatosti. Podle Ing. Miroslava Poula ze Škrobáren Pelhřimov není zatím pokles škrobnatosti oproti stavu zjištěném před vydatnými srážkami nijak dramatický. Podle jeho zjištění se pohybuje v rozmezí 1,0 - 1,5 %.