Výměra cukrové řepy se v České republice v posledních letech pohybuje kolem šedesáti tisíc hektarů. Letos naši pěstitelé cukrovku zaseli na ploše 61 234 ha. V porovnání s předešlou sezónou se u nás plocha cukrové řepy mírně zvětšila o necelá tři procenta.
Problémem posledních let byly nízké výkupní ceny cukrovky. To by se mohlo zlepšit z několika důvodů. Zaprvé světové zásoby cukru klesají a zadruhé v Brazílii se letos neurodila cukrová třtina. Předpokládá se světové zvýšení ceny cukru.
Na našem území se v letošním roce naopak cukrovce velmi dařilo. Už při prvních sklizních v polovině září se výnosy pohybovaly na vysoké úrovni. Pěstitelé cukrovky mohli být spokojeni.
Mezi největší pěstitele cukrovky v ČR patří Zemědělská společnost Sloveč, a. s. Cukrovou řepu dodávají do cukrovaru v Dobrovici po celou kampaň. V letošním roce cukrovku na polích zemědělského podniku pěstovali na zhruba 510 hektarech.
V podniku zakládají řadu pokusů včetně těch s cukrovou řepou. S pokusy se seznamuje zemědělská veřejnost na polních dnech. Pokusy s cukrovkou vyhodnocují odborníci z Řepařského institutu, spol. s r. o. Kromě odrůd se mimo jiné ověřují různá fungicidní a herbicidní ošetření nebo hnojení. Také se sleduje vliv délky vegetační doby na výnosy.
Vysoké výnosy
Jak uvedl Ing. Jaromír Chochola, CSc., z Řepařského institutu, výsledky raných sklizňových termínů uskutečněných v polovině září byly velmi nadějné. V maloparcelkových pokusech se hektarové výnosy šplhaly k devadesáti tunám.
Na rozdíl od loňska se příliš nerozšířila cerkosporioza, která výnosy snižuje. Ing. Chochola celkově hodnotí letošní rok z hlediska pěstování cukrovky jako dobrý. Naši pěstitelé dosahují zhruba sedmdesáti procent výnosů docílených v maloparcelkových pokusech.
Pro dosažení co nejvyšších výnosů cukrovky má zásadní význam dlouhodobé udržení dobrého zdravotního stavu porostů. V pokusech se ověřují různé varianty fungicidních ošetření. Letos se porovnávalo deset variant od neošetřené kontroly až po fungicidní clonu spočívající v pěti aplikacích fungicidů za vegetaci. Fungicidní ochrana vždy zvyšuje výnosy cukrovky.
V pokusech se ověřují nejen různé fungicidní přípravky, ale i načasování postřiků. Z dlouhodobého hlediska se osvědčuje kombinace organických fungicidů s anorganickými prostředky. Dobrou službu z hlediska zdravotního stavu porostů cukrovky udělá měď i síra.
V pokusech s herbicidy se nově ověřuje technologie Conviso Smart. Nezapomíná se ani na konvenční herbicidy. Podle názoru Ing. Chocholy bude za nějaký čas potřeba kombinovat technologii Conviso Smart s klasickými herbicidními přípravky.