S firmou Siagra, s. r. o., si zemědělci pravděpodobně spojují především sušárny zrnin Law a Riela, pozinkovaná a smaltovaná sila nebo dopravníky Skandia, redlery a elevátory. Tato společnost ale zákazníkovi zajišťuje vše pro posklizňovou úpravu a skladování zrnin, a tak na našem trhu nabízí také čisticí a třídicí zařízení. A právě o nich jsme hovořili s Ing. Ladislavem Šivicem, jednatelem firmy.
Proč čistit a třídit? Není to zbytečná operace?
Určitě není. Ten, kdo chce zrniny dlouhodobě skladovat, nemůže dát do skladu cokoliv. Také dobré zpeněžení předpokládá kvalitní produkt. Požadavky na čistotu zrna uvedené v příslušných normách jsou dosti přísné. Čištění a třídění od sebe většinou nelze oddělit, probíhá v jednom pracovním procesu.
Firma Siagra pro tento účel nabízí čisticí a třídicí zařízení od firmy Marot s typovým označením vzduchové předčističky typ B, sítové předčističky typ PN, sítové čističky EAC, třídiče plodin typ C a odkaménkovače. Lze je použít pro všechny zrniny – obiloviny, včetně ječmene pro sladovnické účely, kukuřici, řepku, slunečnici, sóju, mák, hořčici a další, a to v potravinářské i osivové kvalitě.
Přibližte našim čtenářům, prosím, firmu Marot.
Tato francouzská firma se výrobou čističek zabývá již přes 150 let. Na začátku byly jen jednoduché stroje pracující na principu provětrávání. Postupně je zdokonalovali a v roce 1847 Jules Marot vyrobil první čističku, která měla třídicí buben. Se změnou technologie sklizně se potom pochopitelně vyvíjela i čisticí zařízení. V roce 1870 byla na čistění poprvé použita ocelová síta, upevněná kolem rotačního bubnu. Dále probíhal vývoj a také výroba rovinných a válcových sít, která byla poháněna ručně a později motory.
Po zkušebních porovnáních čističek s rotačními válcovými a plochými síty se ukázalo, že plynulým pohybem a malými vibracemi se zrno ve válcovém sítě snadněji dostane přes perforaci sít, čímž se dosahuje vysoké výkonnosti i při jemném čištění. Na základě toho firma Marot vyrábí od roku 1931 pouze čističky s válcovými síty.
Jak takové čističky pracují? V čem jsou jejich přednosti?
Zařízení využívá kombinovaného způsobu čištění – vzduchového aspiratéru (předčištění) a válcových sít. Skládá se z rámu, na kterém jsou násypka, odlučovací komora, ventilátor, válcová síta, převodovka a elektrický pohon. Nasávaný vzduch prochází přes rovnoměrný proud neupravených plodin a odděluje z něj lehké příměsi. V odlučovací komoře klesá rychlost vzduchu, následkem čehož jsou těžší nečistoty odloučeny z proudu vzduchu a dostávají se na spodní část vzduchové komory, odkud jsou dopraveny ven šnekovým dopravníkem. Lehčí nečistoty jsou vyfouknuty ventilátorem do cyklonu.
Množství nasávaného vzduchu je regulovatelné, přičemž hodnota je limitovaná množstvím lehkých nečistot, které je proud vzduchu schopen strhnout. Zařízení je konstrukčně řešeno tak, že v případě potřeby je lze používat individuálně jen jako předčističku.
Po předčištění vzdušným proudem se zrno ihned dostává na válcová síta. Ke každé plodině máme k dispozici příslušné soupravy sít. První síto odstraňuje úlomky zrn a menší nečistoty a na dalších sítech se odděluje čistý produkt. Největší nečistoty se shromažďují na konci válcového síta a vypadávají z čističky. Požadované třídící přesnosti můžeme dosáhnout nastavením počtu otáček a úhlem sklonu válcových sít.
Za zmínku ještě stojí, že všechna zařízení pracují bez vibrací, což se kladně projeví na životnosti stroje!
Chci-li si pořídit čističku, podle čeho mám vybírat?
Při výběru typu třídicího zařízení je třeba rozhodnout, kolik frakcí chceme od sebe oddělit, respektive jakou výkonnost požadujeme. První kritérium určuje počet použitých sít (dvě až pět), přičemž na výkonnost má vliv průměr válcového síta (630 až 1260 mm). Je možné čistit různé druhy plodin s výkonem pět, patnáct, dvacet pět až čtyři sta tun za hodinu. Je-li potřebné od sebe oddělit více frakcí, lze zařadit za sebou několik strojů nebo realizovat paralelní kombinaci.
Před konečným rozhodnutím o nákupu si mohou investoři prohlédnout naše reference.