Projekty carbon farming týkající se ukládání uhlíku do půdy a na to navazující finanční podpory od firem produkující velké množství CO2 se využívají především v Americe a v Austrálii, v menší míře také u našich sousedů v Rakousku a Německu. S obdobným projektem nyní přichází za českými zemědělci společnost Benefit Management. Její program Carboneg vychází z takzvaného regenerativního zemědělství, které podle zástupce uvedené společnosti Václava Kurela vede k šetrnému a ziskovému hospodaření.
„Jednou z hlavních příčin negativních klimatických změn je velké množství oxidu uhličitého v atmosféře, přitom v půdě uhlík chybí, ač je nezbytný k tvorbě humusu,“ říká Václav Kurel. „K odstranění tohoto nesouladu vede právě regenerativní zemědělství: na jedné straně bojuje proti příčinám klimatických změn, na druhé zvyšuje úrodnost zemědělské půdy, která pak lépe zadržuje vodu a odolává suchu. Zjednodušeně řečeno, cílem programu Carboneg je dostat co nejvíce oxidu uhličitého pod zem a co nejméně do ovzduší. A ještě za to zemědělcům zaplatit.“ K návratu uhlíku do půdy je především nutné omezit kultivaci půdy i chemické vstupy a zapojit meziplodiny či kombinovat rostlinnou a živočišnou výrobu.
„Koncept Carboneg je postaven na tom, že budeme zemědělce vzdělávat, jak správně na půdě hospodařit, měřit, jak se v ní zvyšuje podíl uhlíku, potažmo obsah organické hmoty a z meziročního rozdílu jim vyplácet odměnu za přepočtenou tunu oxidu uhličitého, která byla zachycena v půdě,“ vysvětluje Václav Kurel. „Odměna se bude financovat z takzvaných offsetů, které si kupují velké firmy, jež chtějí být uhlíkově neutrální. Nejsou ale schopné v dohledné době se stávajícími technologiemi uvedené neutrality dosáhnout.“
Celý článek naleznete v Zemědělci č. 24.*