19.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Campofort Fortestim – nová perspektiva v ozimech

Loňský podzim nebyl ideální pro včasné setí ozimů. Vysoké srážky na konci měsíce srpna a srážkově nadprůměrný měsíc září odsunuly nejen termíny setí řepky, ale i ozimých obilnin. Zesílení ozimů napomohl relativně teplý říjen. Během letošní zimy proto nepředpokládáme velkou redukci rostlin, přesto je však třeba klasifikovat porosty ozimů za všeobecně slabé. Na začátku jarní vegetace bude hlavním úkolem agronoma včas a účelně podpořit regeneraci rostlin, a tak plně využít dostatku vláhy po zimě.

Prvním opatřením zkraje vegetace bude jistě regenerační dávka dusíku. První dávka regeneračního hnojení by neměla překročit 50 kg N.ha-1. Vhodnější bude tuto dávku rozdělit na dvě aplikace po30 kg N.ha-1.
Již po první aplikaci regenerační dávky dusíku, pokud teplota vzduchu přes den stoupne nad 10 °C, bude třeba podpořit intenzivní vývoj porostu. Jedině tak lze „natáhnout“ vegetační dobu a dohonit to, co rostlinám bylo na podzim odepřeno. Nejvhodnějším řešením je listové hnojivo z nové řady hnojiv CAMPOFORT® Fortestim.
Tato listová hnojiva mají před ostatními přípravky mnoho výhod. Dokáží totiž ovlivnit a nastartovat nejen fyziologické procesy v rostlině, ale také jim i rychle dodat nejvýznamnější živiny přes list, bez kterých by byl fyziologický účinek nevýrazný.
CAMPOFORT® Fortestim působí ve dvou rovinách. Především jde o ovlivnění fyziologických procesů v rostlině a vytvoření silné a dlouhotrvající protistresové odolnosti rostlin. Pro rostlinu to znamená lepší využití vegetačních podmínek (vláhy, teploty, světla) a vyšší produktivitu tvorby nových tkání, což má přímý vztah k tvorbě výnosu. Za druhé jde o aktuální a rychlý přísun potřebných živin (N, Mg, S, B, Zn), jejichž obsah v rostlinách je mnohdy velmi nízký z důvodu omezeného příjmu kořenovou soustavou po zimě.
Rostliny po aplikaci listových hnojiv CAMPOFORT® Fortestim jsou schopny naplno využít nejen dobrých vláhových podmínek, ale i dusíku z regeneračního hnojení. Rostliny i při nízkých teplotách vykazují vyšší intenzitu fotosyntézy a rychlejší dělení meristematických pletiv. Tak se prodlouží doba diferenciace vzrostného vrcholu v raných fázích vývoje, a tak je více času na formování jednotlivých výnosových prvků.
Do ozimé řepky je určeno listové hnojivo CAMPOFORT® Fortestim-beta, které svým složením respektuje potřeby porostu pro rychlou regeneraci. Toto speciální listové hnojivo obsahuje vedle dusíku, hořčíku, síry a fyziologicky účinných látek i bór, který zaručuje zvýšení přirozené tvorby cytokininů podílejících se na diferenciaci pletiv. Aplikovat je třeba až po prvním regeneračním hnojení dusíkem na aktivní listovou plochu. Dávka činí 7 l.ha-1. Aplikuje se ve dvě stě až tři sta litrech aplikační jíchy. Nedoporučuje se aplikovat s DAM 390 ani s ostatními koncentrovanými hnojivy, neboť při společné aplikaci nastává výrazné snížení účinku. Je možné je aplikovat společně s přípravky na ochranu rostlin, ať již jde o fungicidy, herbicidy či insekticidy. V praxi bude rozhodně nejčastěji aplikován společně s insekticidy proti krytonosci, neboť termíny pro aplikaci jsou shodné.
Do ozimé pšenice a do ozimého ječmene a žita lze aplikovat hnojivo s podobnými účinky ze stejné řady. Jde o listové hnojivo CAMPOFORT® Fortestim-alfa, které obsahuje fyziologicky účinné a protistresové látky, ale jiné složení živin (N, Mg, S, Zn). U ozimých obilnin hraje ranost aplikace rozhodující roli v účinnosti tohoto hnojiva. Čím ranější aplikace, tím delší doba na diferenciaci vzrostného vrcholu jednotlivých odnoží a tím i vyšší počet klasů na jednotku plochy. Složení tohoto hnojiva zaručuje i lepší využití a hospodaření rostliny s fosforem, který je při nižších teplotách půdy na jaře hůře přijímán. Aplikační podmínky pro aplikaci hnojiva jsou podobné jako u ozimé řepky.
Další výživářská opatření v ozimech by se měla řídit podle skutečné situace a výživného stavu porostu. Dobří agronomové by se v současné době neměli už spoléhat pouze na svoji intuici a zkušenosti, ale měli by se opřít o objektivní informace. Ty lze získat pouze chemickou analýzou vzorku nadzemní hmoty. Odběr vzorku, vlastní analýzu vzorku i vyhodnocení aktuálního výživného stavu zajišťuje firma AGRA GROUP, a.s., pro odběratele listových hnojiv CAMPOFORT® bezplatně.
Jaro teprve ukáže, jak se slabší porosty vyrovnají s tuhou zimou. Už nyní je však jasné, že se nikdo nemusí obávat o špatnou prodejnost své produkce. Cílem každého agronoma musí tedy být dosažení vysokých výnosů v dobré kvalitě s rozumnými náklady. Přitom všechna zmíněná jarní opatření mají relativně nízkou finanční náročnost a vysokou účinnost. Jejich využitím se dá předejít mnoha dalším problémům během vegetace, jejichž regulace může být mnohem nákladnější a ne zcela účinná.

Ing. Martin Pilař,
Agra, CZ, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down