18.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blín černý – plevel se špatnou pověstí

Blín černý patří mezi naše nejjedovatější rostliny. Roste v půdách bohatých na živiny, zejména v teplejších oblastech. Na orné půdě se vyskytuje především v širokořádkových plodinách. Jeho výskyt je velmi nežádoucí v máku setém.

Jedná se o jednoletý až dvouletý plevelný, světlomilný druh, který citlivě vnímá délku dne – kvete jen na dlouhém dni. Dvouletý blín vykvete, jen když byl přes zimu vystaven nízkým teplotám. Blín měl odpradávna špatnou pověst, protože všechny jeho části jsou prudce jedovaté, zvláště kořeny a semena.

Možnosti ochrany

Blín černý se šíří především komposty, hnojem, balíčkovanou sadbou a osivem a jak již bylo zmíněno, dlouho vydrží po vysemenění v půdní zásobě. Snadno se též může šířit i sklizenou biomasou plodin, jelikož jeho semena jsou pevně uzavřena v tobolkách. Při výmlatu se semena uvolňují a snadno se dostávají do sklizených produktů.

Blín černý dokáže ke svému vývoji a šíření dobře využít meziporostní období. Ochrana před škodlivým šířením tohoto plevele spočívá především v preventivních opatřeních – včasné podmítce po obilninách, řepce, máku a dalších časněji sklízených plodinách, která zabrání dozrávání rostlin na strništi a doplňování půdní zásoby semen. V případě okopanin je nezbytné zajistit založení a dodržování vyrovnaných porostů bez mezer. Vhodné je též zamezit dozrávání rostlin na polních hnojištích a v jejich okolí.

Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 5/ 2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down