25.01.2024 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biostimulátory součástí pěstitelské technologie

Pěstitelské technologie se neustále vyvíjejí a zdokonalují. Reagují na změny klimatu, ceny vstupů, požadavky společnosti a další okolnosti. V současnosti se pěstitelům v porovnání s minulostí nabízí řada nových možností. Cílem je dosažení maximálního výnosu a kvality při využití co nejšetrnějších postupů k životnímu prostředí.

Růst a vývoj rostlin značnou měrou ovlivňuje počasí. Klimatické změny s sebou přinášejí extrémní variabilitu povětrnostních podmínek, výrazné teplotní a srážkové odchylky a stále častější výskyt extrémních jevů, ke kterým patří krupobití, dlouhotrvající sucho nebo přívalové deště. Hledají se řešení, která by vývoj negativních jevů zmírnila. Jednu z možností představuje používání biostimulátorů. Možnosti inovace pěstebních technologií obilnin nastínila na sympoziu společnosti Corteva Agriscience s. r. o., s názvem Ziskové pěstování řepky a obilnin v Kladně Ing. Alena Bezdíčková, Ph.D., z firmy Ditana spol. s r. o.

Biostimulátory součástí technologií

V úvodu vystoupení Ing. Bezdíčková připomněla, že na našem území máme na jedné straně stále teplejší zimy a na straně druhé horká léta. Při teplém počasí se zvyšuje výpar a nastávají delší suchá období, což negativně ovlivňuje vegetaci. Častěji přicházejí chladnější jara, což vývoji porostů prospívá. Mrazíky v květnu ale rostliny ve vyšší růstové fázi mohou poškozovat. Ke zmírnění vlivu povětrnostních podmínek na porosty mohou posloužit biologické stimulátory, které si už našly své místo v moderních pěstitelských technologiích. Může se například jednat o přípravky s huminovými látkami, s extrakty z mořských řas nebo s bakteriemi.

Zvýšení výnosů ječmene

Pokusy se stimulací, fungicidní ochranou a regulací porostů proběhly ve Velké Bystřici v jarním ječmeni a v ozimé pšenici v letech 2022 a 2023. Dosažené výsledky značně ovlivnily povětrnostní podmínky v jednotlivých ročnících. V roce 2022 aplikace biostimulátorů zvyšovala výnos jarního ječmene o sedm procent v porovnání s kontrolou neošetřenou biostimulátory. Biostimulátory zvyšovaly výnos více než fungicidy a morforegulátory. V roce 2023 bylo zaznamenáno téměř pětiprocentní navýšení výnosu při použití biostimulátorů v jarním ječmeni, což bylo zhruba stejné jako v případě použití fungicidů. Regulátory růstu v tomto roce výnosy ječmene zvyšovaly více než stimulátory, protože neregulované porosty polehly.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 2/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down