Rukev luční (Rorippa sylvestris (L.) Besser) dříve patřila mezi nevýznamné plevelné rostliny s lokálním výskytem. Běžně tento plevelný druh unikal pozornosti agronomů. V případě výskytu byla rukev běžně zaměňována s jednoletými brukvovitými plevely. V posledním desetiletí především v souvislosti s rozšířeným pěstováním řepky došlo k jejímu rychlému rozšíření.
Rukev lužní je vzhledem k botanické příbuznosti s řepkou vysoce tolerantní vůči herbicidům používaným v ozimé řepce. Herbicidní ochrana proti plevelům je u řepky vysoce propracovaná. Vzhledem k její účinnosti bývá většina plevelů vyhubena. V mezerovitých porostech však vzniká šance pro plevele z čeledi brukvovitých. Tyto plevelné druhy tuto šanci využívají a proto stoupá jejich četnost na polích. Rukev lužní využívá především své schopnosti regenerace z kořenových výběžků. Regenerační schopnost rukve lužní je velmi vysoká, rostlina rychle vyplňuje především mezery v porostech řepky.
Charakteristika plevele: Rukev lužní je vytrvalé rostlina. Vyskytuje se po celém území především na vlhkých stanovištích, v pobřežní vegetaci a na okrajích lužních lesů. V poslední době se hojně vyskytuje i na orné půdě na vlhčích stanovištích. Rychle se šíří na podmáčených pozemcích. Konkurenční schopnost vzhledem k jejímu vytrvalému charakteru je vysoká. V obilninách škodí méně, nepříjemně však škodí v kukuřici a cukrovce.
Biologická charakteristika: Rukev lužní patří do čeledi Brassicaceae – Brukvovité. Rostlina vytváří vystoupavou, nebo přímou, hranatou, větvenou lodyhu. Listy jsou krátce řapíkaté peřenodílné až peřenosečné, úkrojky zubaté až peřenoklané. Květy vytvářejí hrozen, jsou světležluté. Rostlina vytváří plazivý, výběžkatý oddenek.
Reprodukce: Rozmnožuje se generativním a vegetativním způsobem. Kvete od června do srpna. Semena jsou drobná, po dozrání mají dobrou klíčivost. Na orné půdě se snadno šíří oddenky, které mají po rozrušení vysokou regenerační schopnost.
Regulace
Vzhledem k příbuznosti s řepkou je nemožné hubit tento plevel v títo plodině. Křehký kořenový systém je poměrně citlivý na hluboké zpracování půdy. Technologie minimálního zpracování půdy napomáhají jejímu šíření. V obilninách je možné regulovat tento plevel růstovými herbicidy a herbicidy na bázi sulfonylmočovin. V řídkých porostech obilnin hrozí však nebezpečí následné regenerace. Výrazně je rukev lužní nebezpečná v porostech kukuřice a cukrovky. Při silnějším výskytu a volném prostoru velmi rychle vytváří nové listové růžice, obsadí volný prostor a rostliny cukrovky a kukuřice rychle potlačí. V kukuřici je možné aplikovat růstové herbicidy a možnost regulace v cukrovce je minimální. Velmi rychle se rozrůstá na nepodmítnutých strništích obilnin a řepky.
Texty o obrázkům:
Obr. 1: Nažky rukve lužní
Obr. 2: Drobné listové růžice snadno unikají pozornosti
Obr. 3: Vyvinuté listové růžice bývají zaměňovány s kokoškou pastuší tobolkou
Obr. 4: Rostlina vytváří mohutný kořenový systém
Obr. 5: Mezery v porostech rukev luční rychle obsadí as vytlačí ostatní plevelné rostliny
Obr. 6: Rukev luční se prosadí i v obilninách
Obr. 7: Kvetoucí lodyha
Text a foto
Ing. Jan Mikulka, CSc.,
Výzkumný ústav rostlinné výroby Praha - Ruzyně