Zajištění kvalitního a bezpečného skladování zemědělských komodit se v posledních letech stává mezi farmáři stále aktuálnějším tématem. Hlavními důvody jsou přítomnost skladištních škůdců a rostoucí náklady na dezinsekční opatření. Proto je důležité vnímat skladování jako komplexní ekosystém, kde kromě škůdců žijí i další organismy, které mohou v určitých obdobích přispívat k regulaci škůdců.
Celosvětově je se skladovanými komoditami asociováno několik stovek druhů škůdců. Ačkoli ne všechny se vyskytují v našich skladech, druhová pestrost je i v tuzemských podmínkách značná. Faunistický průzkum zemědělských skladů, který ve druhé polovině 90. let 20. století provedli pracovníci Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC, dříve VÚRV, v. v. i.), odhalil v odebraných vzorcích celkem 70 druhů skladištních škůdců. Z tohoto počtu bylo identifikováno 30 druhů roztočů, 29 druhů brouků, osm druhů pisivek a tři druhy motýlů.
Programy biologické ochrany
V současné době víme, že existuje celá řada druhů predátorů/parazitoidů škůdců skladovaných komodit. Ovšem v případě zemědělských skladů chybí celá řada základních informací, které nelze bez systematické podpory výzkumu získat a rozvinout tyto systémy do praktického využití. Co nám vlastně chybí? V první řadě neznáme aktuálně ani druhové spektrum predátorů/parazitoidů v našich zemědělských skladech – chybí faunistický průzkum. Dále nemáme vytvořeny ani identifikační klíče pro identifikaci celé řady těchto druhů – nejsme schopni snadné identifikace. Absence těchto základních dat znemožňuje selekci vhodných druhů pro další rozvoj metodik chovů pro komerční využití v biologické ochraně. Dalším klíčovým krokem by měla být podpora státu k vývoji metod za účelem využití užitečných organismů přímo ve skladech. Teprve po splnění těchto základních podmínek lze reálně uvažovat o širším zavedení biologické ochrany do praxe a jejím efektivním využití v ochraně zemědělských komodit.
Ing. Radek Aulický, Ph.D., Mgr. Tomáš Vendl, Ph.D., doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D.
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i., Praha, Tým Ochrana zásob před skladištními škůdci
Foto Tomáš Vendl
Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 4/2025.
Úvodní foto: Kovověnka Anisopteromalus calandrae a detail kladélka, díky kterému může napadat škůdce vyvíjející se uvnitř zrna