Ošetření porostů obilnin proti houbovým chorobám patří k běžným agrotechnickým opatřením. „Vhodně načasovanou aplikací fungicidů dosáhneme nejen většího výnosu, ale také vyšší kvality zrna. Je dobré sázet na intenzitu, ale ne za každou cenu. Náklady vynaložené do ochrany rostlin by se nám totiž měly vrátit a navíc přinést i určitý zisk“, tvrdí Ing. Vladimír Fröhlich, agronom společnosti Uniagro, s. r. o., ze Zaloňova u Jaroměře.
Společnost Uniagro, s. r. o., která vznikla v roce 1992, je zaměřena na rostlinnou i živočišnou výrobu. Farma obhospodařuje 1407 hektarů zemědělské půdy, z toho 1260 hektarů tvoří půda orná. Největší plochu zaujímají v osevních postupech obilniny. Pšenice se letos pěstuje na výměře 578 hektarů, o něco menší zastoupení má pak ozimý a jarní ječmen. Podnik se intenzivně věnuje pěstování cukrovky a řepky. Letos tam poprvé zkoušejí také mák.
Polní pokusy
jako zdroj informací
Společnost Uniagro Zaloňov sbírá už třináct let formou polních pokusů zkušenosti o účinnosti různých fungicidních kombinací v porostech ozimé pšenice. Každoročně se tam na ploše několika hektarů vyzkouší zhruba 24 variant, z nichž ekonomicky nejzajímavější využívá podnik ve své polní praxi. Získané zkušenosti si ale nenechávají pro sebe. „Výsledky polních pokusů každoročně prezentujeme široké zemědělské veřejnosti formou polního dne nazvaného Den agronoma“, informuje Ing. Fröhlich.
Intenzita se vyplatí
Fungicidní ochranu ve společnosti Uniagro řídí myšlenka, že jen zdravá rostlina dokáže dát jak vysoký výnos, tak kvalitu produkce. „Šetření na počtu vstupů s fungicidy se nevyplatí. Náklady na hektar se zintenzivněním ochrany rostlin proti houbovým chorobám nijak výrazně nezvýší, zato v dosaženém výnosu díky tomu vidíme podstatný rozdíl“, tvrdí agronom a dodává, že intenzita by se však neměla dělat za každou cenu, neboť použité fungicidy by také měly přinést požadovaný efekt. „Vynaložené náklady se nám musí nejen vrátit, ale přinést minimálně deset až patnáct procent zisku“, tvrdí Ing. Fröhlich.
Fungicidy nezvyšují jen výnos, ale zlepšují i kvalitu zrna, která prodává a prodávat bude. Zatímco má v současné době řada podniků problém prodat kvůli nedostačující kvalitě potravinářskou pšenici, my jsme ji prodali bez problémů“, sděluje agronom.
Správná regulace faktorů
Počet klasů na metru čtverečním, počet zrn v klase a hmotnost tisíce semen jsou podle Ing. Fröhlicha tři základní výnosové faktory obilovin, na které je třeba se při intenzivním obilnaření zaměřit. „Pokud chceme u pšenice dosahovat hektarového výnosu 8 tun, musíme tyto faktory správně regulovat“, říká a dodává, že optimálního počtu klasů lze docílit jarním regeneračním hnojením, spojeným s brzkou ochranou fungicidy. „Zejména letos, kdy jsou porosty slabé, je zvýšená regenerační dávka hnojiv spolu s manganem a včasnou aplikací fungicidů, která ochrání a podpoří nové odnože, nutná“, sděluje. Počet zrn v klase a hmotnost tisíce semen se ovlivní produktivním dusíkatým hnojením v EC 32 až 37 a v kombinaci s vhodným fungicidem.
Zdravotní stav porostu
V řepařsko-ječmenářské oblasti, kde se farma nachází, patří mezi nejrozšířenější houbové choroby posledních pěti let braničnatka pšeničná a braničnatka plevová. Na jaře často škodí také stéblolam. „Pokud zasejeme pšenici v osevním sledu po obilovině nebo jiné nevhodné předplodině, sledujeme přednostně zdravotní stav těchto porostů a v případě výskytu chorob pat stébel fungicidně zasáhneme. K tomu kromě jiného používáme fungicidní přípravek Alto combi 420 SC, který je zároveň účinný na padlí, rzi a braničnatky“, sděluje své zkušenosti Ing. Fröhlich.
Prevence i léčba
Na dobře vzrostlých porostech pšenice pěstované po příznivých předplodinách zase bývá problém s braničnatkou pšeničnou. Fungicid je třeba v tomto případě aplikovat hodně brzy, aby se choroba nerozšířila do vyšších pater pšenice. Podle letitých zkušeností agronoma je vhodné při této ochraně zkombinovat přípravky Amistar a Artea 330 EC. „Oba fungicidy aplikujeme současně v dávce 0,4 l/ha v růstové fázi EC 32, aby rostlina byla v kondici a vytvořil se předpoklad pro vysoký počet zrn v klase. Kombinace obou fungicidů přináší hned několik výhod“, sděluje. Zatímco fungicid Amistar hraje úlohu preventivní dlouhodobé ochrany, Artea má schopnost léčit už chorobami napadené porosty. Společně navíc oba přípravky působí proti širokému spektru houbových onemocnění, a to spolehlivě až šest týdnů, čímž časově pokrývá dva vstupy fungicidů. To přináší výraznou ekonomickou úsporu. „Druhá aplikace fungicidů spadá do období metání, kdy využíváme přípravky na bázi azolu společně s morfoliny, jež podporují tvorbu velkého zrna“, vysvětluje agronom a dodává, že třetí vstup s fungicidy už není potřebný.
Velmi dobrým fungicidním přípravkem je podle agronoma Archer Top 400 EC, který má vysoký kurativní účinek a výborný stop efekt na padlí travní. V Zaloňově jej využívají v případech, kdy dojde k silnému napadení porostu houbovými chorobami. „Při dávce jeden litr na hektar zaručuje výborný účinek“, pochvaluje si agronom.
Každý rok však s sebou nese specifické podmínky, podle nichž je nutné vybírat a používat fungicidní přípravky, které jsou zárukou kvalitní sklizně. Jejich střídání je důležité také proto, aby se zabránilo vzniku rezistence některých chorob na určité fungicidní přípravky.