Jeden ze série seminářů společnosti KWS OSIVA, s. r. o., s názvem Kukuřice v praxi 2016 se uskutečnil ve středu v Hradci Králové. Zahájení se ujal jednatel společnosti Ing. Karel Prokeš, o sortimentu osiv kukuřice pohovořila Ing. Ludmila Kačicová, prezentaci na téma Vliv organické hmoty na hospodaření půdy s vláhou a na tvorbu výnosu zemědělských plodin si připravil prof. Ing. Ladislav Kolář, DrSc., z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Téma Měnící se klima a jeho vliv na ekosystémy a zemědělskou produkci ve střední Evropě zpracoval ředitel brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu RNDr. Jaroslav Rožnovský. Principy metody strip-till vysvětlil zástupce společnosti AgriTechnika, s. r. o., Ing. Ladislav Balázs.
Doc. Ing. Vladimír Smutný z Mendelovy univerzity v Brně se ve svém příspěvku zaměřil na systémy pěstování kukuřice s ohledem na produkci a ochranu půdy a MVDr. Tomáš Mitrík ze společnosti FeedLab, s. r. o., se věnoval tématu mléčné krize ve vztahu k výživě dojnic.
Ing. Ludmila Kačicová ze společnosti KWS OSIVA ve svém příspěvku připomněla, že firma v letošním roce oslavuje 160. výročí svého založení. Dále zhodnotila pomocí klimagramu několik posledních sezón. „Rok 2012 byl například mezi posledními čtyřmi lety pro kukuřici nejlepší, loňský rok byl pro tuto rostlinu nejméně příznivý. Kukuřice totiž potřebuje sucho zhruba od dubna do června a dostatek vláhy v červenci a v srpnu,“ uvedla Ing. Kačicová.
Také představila některé hybridy dodávané na trh společností KWS. Jedná se například o kukuřice s vysokým obsahem škrobu Corfinio a Millesim z oblasti raně silážních hybridů či Pesandor vhodný i pro použití do bioplynové stanice.*
Více si přečtete v Zemědělci.