Mák patří k našim tradičním plodinám. V posledních letech výměra této olejniny na našich polích stoupá. Loni plocha máku v České republice překročila čtyřicet tisíc hektarů a letos došlo k dalšímu navýšení. Loňské výnosy se pohybovaly na dobré úrovni a rovněž letošní porosty slibovaly bohatou úrodu.
Množství poučných informací z oblasti pěstování máku zaznělo na tradičních seminářích s názvem Den pro mák 2021, které proběhly v Červeném Újezdě na Praze-západ, v Krucemburku na Havlíčkobrodsku a v Kostelci na Hané na Prostějovsku.
Semináře uspořádal spolek Český modrý mák z. s., a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). V Červeném Újezdě akcí provázel Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., z ČZU. S poloprovozními pokusy v Krucemburku založenými na pozemcích zemědělského podniku Zemědělská a. s. Krucemburk přítomné seznámil agronom Ing. Josef Michalíček. V Kostelci na Hané pokusné varianty představil Ing. Radomil Vlk, Ph.D., z firmy Provapol s. r. o.
Spolek pěstitelům pomáhá
O činnosti spolku Český modrý mák informoval tajemník Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D. Podle jeho slov se po mnohaletém značném úsilí letos v únoru konečně podařilo získat chráněné zeměpisné označení (CHZO) Český modrý mák. V průběhu dlouhého období, které od podání žádosti trvalo pět a půl roku, bylo nutné Evropské komisi opakovaně prokazovat, že se skutečně nejedná o farmaceutickou surovinu, ale o v ČR běžně konzumovanou potravinu.
Na rozdíl od jiných produktů s označením CHZO je pro mák výjimečné, že se vztahuje na veškerý modrosemenný mák vyprodukovaný v ČR, který splňuje normy na potravinářské využití.
Předloni dostal český modrý mák českou cechovní normu. Mák s označením vyrobeno podle české cechovní normy představuje pro spotřebitele záruku českého původu a potravinářské kvality. Českou cechovní normu získal i český modrý mák mletý. Spolek podal žádost, aby českou cechovní normu obdržet i bělosemenný mák.
Ing. Hana Honsová,
Praha
Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 8/2021.