V současné době jsou celosvětově potraviny z více než padesáti procent vyráběny z obilovin. Dalšími zdroji, které se stávají důležitými, jsou stále více využívané pseudoobiloviny. Jedná se o skupinu plodin, která sice nepatří mezi pravé trávy jako obilniny, ale jedná se o škrobnatá zrna či semena, která se podobným způsobem využívají. Pseudoobiloviny jsou současným trendem v lidské výživě, protože neobsahují lepkové bílkoviny a mají vynikající nutriční vlastnosti. Nedávné výzkumy navíc ukazují, že tyto plodiny mají potenciální využití ve výrobě tzv. funkčních potravin, které mají příznivý vliv na lidské zdraví.
Mezi takové plodiny patří i merlík čilský (Chenopodium quinoa Willd.), obecně známý jako quinoa. Jedná se o jednoletou dvouděložnou plodinu z čeledi merlíkovitých (Chenopodiaceae) vyznačující se značnou variabilitou znaků a vlastností. Základní barva rostlin je zelená, která se v době dozrávání proměňuje v pestrou paletu barev od žluté přes oranžovou, červenou až po tmavě purpurovou s různým typem větvení.
Semena quinoy se vyvíjejí v klubíčkovitých květenstvích a jsou velmi drobná. Jsou barevně velmi pestrá od světle smetanové až po různé odstíny hnědé a černé.
V Evropě jsou pokusy s pěstováním quinoy na vzestupu. Celkem je ve společném katalogu odrůd v Evropě zapsáno deset odrůd, pocházejících hlavně ze šlechtění v Nizozemsku a Dánsku. Celosvětově je v seznamech UPOV zapsáno více než šest desítek odrůd hlavně původem z Jižní Ameriky. V Evropě se quinoa dohromady pěstuje na ploše do 20 ha. Semena quinoy, která jsou dostupná v obchodní síti, jsou původem import z Bolívie a Peru. Jak ukazuje graf, dovoz quinoy do zemí EU, mělo v posledních letech zvyšující se tendenci. Dovoz se za posledních pět let zvýšil 1,7krát. Nicméně, vzhledem k tomu, že je quinoa velmi plastickou plodinou, je více než žádoucí pěstovat ji i v evropských podmínkách a tím snižovat do budoucna její dovoz.
V České republice se quinoa zatím významně nepěstuje, nicméně v genové bance Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., se hodnotí pracovní kolekce více než 70 genetických zdrojů Chenopodium quinoa s různým původem s cílem získat materiály vhodné pro pěstování právě v podmínkách střední Evropy. Po tříletém hodnocení v polních podmínkách a hodnocení vybraných kvalitativních parametrů v semenech, budou k dispozici informace o vhodných materiálech, které budou předmětem dalšího výzkumu a šlechtění vhodné odrůdy pro podmínky střední Evropy.
Ing. Petra Hlásná Čepková, Ph.D.
Ing. Dagmar Janovská, Ph.D.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.
Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 8/2021.