Organizováním zkoušek pro Seznam doporučených odrůd pšenice a ječmene v režimu ekologického zemědělství byl pověřen Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Garantem zkoušení je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců. Tento příspěvek představuje pět odrůd ozimé pšenice, které tímto zkoušením procházely v letech 2017 až 2020.
Byla ustanovena odborná komise, která na zkoušení dohlíží a uděluje odrůdám doporučení:
- předběžně doporučené – odrůdy nově zařazené do zkoušek pro doporučování s nejméně tříletými výsledky zkoušení,
- doporučené – odrůdy zkoušené nejméně čtyři roky a splňující výchozí kritéria pro doporučení,
- odrůdy ostatní – odrůdy nesplňující některé z výchozích kritérií pro doporučení.
Hodnocení odrůd vychází z výsledků pokusů prováděných v letech 2017–2020 podle plodinových metodik Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Odrůdy byly vysety na parcelách se sklizňovou plochou 10 m2 ve čtyřech opakováních se znáhodněným pořadím odrůd (úplné znáhodněné bloky) na pozemcích certifikovaných pro ekologické zemědělství. Ošetřování během vegetace odpovídalo zásadám ekologického pěstování, to znamená bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů. Ochrana proti plevelům byla prováděna pouze mechanicky – vláčením prutovými branami, a to podle konkrétních podmínek zkušební lokality. Dosažené výnosy byly statisticky vyhodnoceny. Pokusy, u kterých byl zjištěn neúměrně vysoký vliv náhodných, nesledovaných faktorů (neúplnost porostu, poškození zvěří apod.), nebyly zahrnuty do celkového hodnocení. Ze sklizně byly odebrány vzorky a byly provedeny kvalitativní rozbory zrna.
Výnosovou úroveň pokusů nejvíce ovlivňují půdně-klimatické podmínky lokality, předplodina a termín setí. Kvalitní, úrodná půda a dlouhodobě zavedený osevní postup s vyšším podílem zlepšujících plodin, je základním předpokladem pro dosažení vysokého výnosu.
Infekční tlak houbových chorob je v porostech v režimu ekologického pěstování obecně nižší než v konvenčně vedených porostech, což se potvrdilo i v odrůdových pokusech. Menší hustota porostu vytváří mikroklima nepříznivé pro šíření patogenů.
Pro pěstování byly doporučeny odrůdy Annie a Sultan. Odrůda Balitus byla zařazena do kategorie ostatní. AF Zora, s černě zabarveným zrnem, a Wiwa, s vynikající pekařskou kvalitou, byly zařazeny do kategorie předběžně doporučené.
Infekční tlak chorob byl ve sledovaném období nízký až středně vysoký. Významné rozdíly v odolnosti odrůd proti chorobám proto nebyly zjištěny.
K poléhání došlo jen ve velmi malé míře v pokusech s vyšší zásobou dusíku (Uhříněves, Velké Hostěrádky). Výrazné odrůdové rozdíly však nebyly prokázány.
Hodnocení odolnosti proti vymrzání vychází z testů prováděných v umělých podmínkách (bedýnky umístěné jeden metr nad zemí, mrazové boxy a mrazové komory). Problémy s přežitím rostlin při výskytu silných holomrazů můžeme očekávat u odrůd Sultan a Wiwa.
Zařazení odrůd Sultan, Annie a Balitus do kategorií pekařské jakosti bylo stanoveno na základě analýz vzorků pocházejících z konvenčních podmínek řízení o registraci odrůdy. Registrační řízení včetně hodnocení jakosti odrůd AF Zora a Wiwa probíhalo kompletně v podmínkách ekologického zemědělství.
Ze sklizňových vzorků z pokusů v režimu ekologického zemědělství byly provedeny základní technologické rozbory. Obsah dusíkatých látek v sušině a obsah mokrého lepku koresponduje s úrovní výživy pokusů (předplodina, bonita půdy apod.). Velmi vysoký obsah dusíkatých látek měla odrůda Wiwa, vysoký odrůdy Annie (E) a AF Zora. Hodnota Zelenyho sedimentačního testu, která je silně geneticky vázaná, byla dle očekávání vyšší u odrůd elitní jakosti. Objemovou hmotnost a číslo poklesu výrazně ovlivňují povětrnostní podmínky v době sklizně. Nízká úroveň objemové hmotnosti je rizikem u odrůd Balitus a AF Zora, naopak odrůdy Wiwa a Annie s tímto parametrem problém nemají. Odrůda AF Zora se od ostatních odrůd odlišuje černým zabarvením zrna, které je podmíněno vysokým obsahem antokyanů.
Ing. Vladimíra Horáková
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno
Foto archiv redakce
Podrobnosti najdete ve Farmáři č.7/2021.