Vývoj v ochraně rostlin v posledních letech neovlivňují pouze měnící se přírodní podmínky a požadavky pěstitelů, ale také legislativní předpisy, které omezují, či úplně zakazují používání některých chemických látek. Jedním z příkladů je ochrana cukrovky vůči plevelným rostlinám as tím související změny v nabídce herbicidů společnosti Bayer CropScience.
Herbicidní ochrana je základem úspěšného pěstování cukrovky. To zdůraznil Ing. Josef Suchánek ve svém příspěvku na konferenci Bayer ExpertForum zaměřeném na inovace v ochraně cukrovky. Tuto konferenci odvysílala TV Zemědělec.
Ing. Jaromír Chochola z Řepařského institutu, spol. s r. o., připomněl, že do letošního roku vstupují pěstitelé cukrovky bez účinné látky desmedipham a znamená to pro ně bezpochyby komplikaci. Proto v nabídce společnosti Bayer již zemědělci nenajdou herbicidy Betanal® Expert a Betanal® MaxPro. Součástí online konference bylo mimo jiné představení řešení, které umožní i v budoucnu pěstovat cukrovku efektivně.
Náhrada proti plevelům
Novým řešením pro ošetření cukrovky proti plevelům je Betanal® Tandem Tento přípravek si klade za cíl plně nahradit Betanal® Expert A Betanal® MaxPro. Přípravek Betanal® Tandem obsahuje dvě účinné látky, a to phenmedipham (200 g/l) a ethofumesate (190 g/l). Každá z těchto účinných látek má jiný mechanismus působení. Nový přípravekd působí jako převážně kontaktní herbicid, příjem probíhá přes listy, kořeny a také klíční rostliny. Translokace v rostlinách probíhá částečně systémová a účinnost je krátce reziduální v závislosti na vlhkosti půdy.
Přípravek je registrován do cukrové řepky, ale lze ho použít i do porostu řepy krmné. Betanal® Tandem se v dávce 1–1,5 l/ha aplikuje postemergentně ve fázi, kdy plevele mají děložní lístky, případně první pravý list.
První příznaky účinnosti jsou patrné za čtyři až osm dní po aplikaci. Celkový účinek je urychlen vyšší teplotou, slunečním svitem a vlhkostí vzduchu. Samotná vlhkost půdy zvyšuje reziduální působení popisovaného herbicidu.
Ethosumesate je účinná látka systémově působící na jednoleté trávy jako jsou ježatka, béry a případně oves hluchý. Účinná je také na dvouděložné plevele, konkrétně rdesno a případně svízel přítulu. Naproti tomu phenmedipham je kontaktně působící sloučeninou potlačující plevele jako jsou lebedy, merlíky a brukvovité plevele.
Systém tří ošetření
Společnost Bayer doporučuje přípravek Betanal® Tandem použít až třikrát za sezónu. První ošetření je v dávce 1–1,25 l/ha. Za pět až devět dní následuje druhá aplikace (1,25–1,5 l/ha) a za dalších deset až čtrnáct dní ve stejné dávce následuje ošetření třetí. Podle Ing. Suchánka je ale rozhodující výskyt plevelů a limitem pro použití tohoto herbicidu je tak zvané zaklopení porostu cukrovky. Herbicid je registrovaný se smáčedlem Mero®. Tato kombinace zvyšuje účinnost ošetření za suchého a chladného počasí. Využití smáčedla pomůže k zasažení i méně citlivých a přerostlých plevelů a v neposlední řadě zvyšuje také odolnost k dešťovým srážkám.
Využití herbicidu Betanal® Tandem počítá s kombinací s dalšími herbicidy v závislosti na výskytu konkrétních druhů plevelů na daném pozemku.
Jak připomněl Ing. Suchánek, Betanal® Tandem je přípravek využívající dvě osvědčené účinné látky, poměr těchto sloučenin je optimální. Výsledkem je potlačování jednoletých trav i poměrně široké spektrum dvouděložných druhů. Pěstitelé ocení nejen flexibilitu v termínu ošetření ale také bezproblémovou mísitelnost s dalšími herbicidy, věří zástupce pořádající firmy.