11.06.2020 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kalkulačka vláhové potřeby

Dostupnost vody v půdě je klíčovým faktorem, který limituje růst a vývoj rostlin. Probíhající klimatická změna, která se projevuje nárůstem teploty vzduchu a zvýšením četnosti extrémních jevů počasí (období sucha střídána přívalovými srážkami), nepříznivě ovlivňuje dostupnost vody pro zemědělské plodiny i v ČR. Zvyšující se teploty vzduchu vedou k nárůstu plodinových vláhových potřeb (Vc), a ačkoliv celkové roční sumy srážek se v ČR dlouhodobě nemění, jejich časová distribuce není pro vodní režim zemědělských plodin vyhovující. Výsledkem je nárůst deficitu využitelné vody v půdě ve vodní bilanci (VB).

Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i., vyvinul aplikaci Kalkulačka vláhové potřeby (KVP) volně dostupnou na jeho internetových stránkách. Tato aplikace umožňuje posouzení průměrné dlouhodobé vláhové potřeby, vodního deficitu a případně závlahového množství pro čtyřicet zemědělských plodin a kultur, resp. OP všech půdních bloků (PB) registrovaných v LPIS pro aktuální klimatický normál (1981–2010) a dekádu 2009–2018. Výpočty vycházejí z rovnice dlouhodobé VB, která inovativním způsobem propojuje metodu FAO-56 pro zjištění Vc formou plodinové evapotranspirace (Allen et al. 1998) a hydropedologického přístupu pro zjištění využitelných zdrojů vody (srážková voda, zásoba vody v půdě na počátku vegetačního období, kapilárně vzlínající podzemní voda). Součástí aplikace KVP jsou i tematické mapy, které slouží k zobrazení kompozic mapových vrstev.

Kalkulačka vláhové potřeby je vhodná i pro výběr OP šetřících vodu v půdě a lokalizaci a dimenzování závlahových soustav v oblastech s dlouhodobým vodním deficitem. Příkladem je její uplatnění ve studii proveditelnosti závlahové soustavy v oblasti Hustopečsko zpracované v letech 2019–2020 pro Státní pozemkový úřad. Vycházela z potřeby stanovení míry zabezpečenosti této oblasti disponibilními zdroji vody pro závlahy. Zaměřila se proto mimo jiné také na stanovení reálné velikosti zavlažovatelné plochy v dosahu navrhovaných závlahových řadů, ale i na časové rozložení potřeb závlahové vody. KVP je dále vhodná jako pomůcka pro stanovení nezpoplatněného množství závlahové vody pro vyrovnání vláhového deficitu.

Aplikace KVP je určena pro uživatele PB registrovaných v LPIS, správce vodních toků, provozovatele závlah, státní správu apod.

Příspěvek vznikl v rámci podpory projektu QK1720285 „Metody korekce vláhových potřeb plodin zohledňující scénáře změn klimatu území ČR pro optimalizaci managementu závlah“, funkčního úkolu Ministerstva zemědělství ČR „Vývoj kalkulačky vláhové potřeby osevního postupu jako samostatného modulu v rámci Protierozní kalkulačky“ (smlouva č. 859-2016-10052) a díky institucionální podpoře VÚMOP, v.v.i. č. RO0218 Ministerstva Zemědělství.

Ing. Renata Duffková, Ph.D.
Ing. Jiří Holub, , Ph.D.
Doc. Ing. Zbyněk Kulhavý, CSc.
Ing. Petr Fučík, Ph.D.
Ing. Ivan Novotný
Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i.

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č.6/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down