Česká republika prochází obdobím sucha. To trvá již od roku 2015 a někteří klimatologové jej označují za nejhorší za posledních 500 let. Také dosavadní vývoj povětrnostních podmínek ukazuje, že dostatek vody je momentálně limitujícím faktorem pro dosahování vyšších výnosů. V příštích letech nelze očekávat výraznější změny, a tak se zemědělská výroba musí novým trendům přizpůsobit.
V posledních letech přibývá suchých epizod. To je podle celé řady vědců jednoznačný fakt. Na to upozorňuje i publikace s názvem Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Ve spolupráci s širokým autorským kolektivem ji napsal prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D, z Mendelovy univerzity v Brně a vydala Agrární komora ČR.
Podle uvedené knihy je hlavním příčinou aktuálního sucha měnící se klima. To se projevuje v oblasti střední Evropy rostoucí teplotou, tím se zvyšuje výpar a spotřeba vody rostlinami. I při normálních ročních srážkách zažíváme suché epizody, kdy krajina trpí nedostatkem vody. Velmi výrazně je patrný růst teploty vzduchu. V zimních měsících ubývá počet dnů s teplotou pod nulou. Jak uvádí publikace, zatímco v 70. letech minulého století se obvykle vyskytovalo v nížinách (pod 400 m n. m.) kolem 50 ledových dnů (maximální teploty pod 0 °C), v současnosti pouze kolem to je pouze 14 dnů. Typickým příkladem takové zimy je i ta letošní. Během zimních měsíců se vyskytlo jen minimum dní se sněhovou pokrývkou. Jak upozorňoval prof. Žalud na únorovém Ruzyňském dni výživy rostlin a agrotechniky, právě sněhová pokrývka je velmi důležitá pro doplnění zásoby vody v půdě. Sníh postupně odtává a voda zasakuje do půdního profilu bez výraznějších ztrát odtokem.
Dalším faktorem, který ovlivňuje současný vývoj klimatu jsou narůstají také maximální teploty vzduchu. V současnosti se vyskytuje třikrát více letních dnů (max. teploty nad 25 °C) a tropických dnů (max. teploty nad 30 °C), než bylo dříve obvyklé. Průměrná roční teplota vzduchu je v současnosti vyšší o 1,8 °C než v 70. letech 20. století a teplota má rostoucí trend 0,4 °C za desetiletí, upozorňují vědci v publikaci Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Na druhou stranu roční úhrny srážek ale nevykazují statisticky významný trend a stagnují. Díky tomu, že roste teplota vzduchu a množství srážek se nemění, roste výpar z krajiny a díky tomu chybí více vody v krajině a epizody sucha se stávají častější a intenzivnější, připomínají autoři publikace.
Nutné změny
Zemědělci mají již nyní celou řadu možností, jak se postupně přizpůsobovat aktuální i budoucí situaci. Aktuálnímu dopadu klimatických změn a změnám spojeným s rostlinnou, ale i živočišnou výrobou se věnuje příloha časopisu Farmář, která vychází v červnu. Jednotlivé příspěvky se věnují zpracování půdy s ohledem na minimalizaci ztrát vody, volbě pěstovaných plodin, využití závlahy, zajištění dostatečného množství krmiva pro hospodářská zvířata a v neposlední řadě i regulaci teploty ve stájovém prostředí.