02.01.2020 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařství a sadařství s budoucností

Již v roce 1688 byla obci Kostice udělena lichtenštejnskou vrchností tehdejšího břeclavského panství pečeť, na níž je vyobrazen vinný keř, vinařský nůž (kosíř) a radlice, což svědčí jak o tom, že už v té době byly v obci vysázeny vinohrady, tak i že vinohradnictví bylo natolik důležitým odvětvím zemědělství, že si zasloužilo umístění jeho symbolů i na obecní pečeť. A je tomu tak dodnes. Výše uvedené symboly jsou součástí obecního znaku a praporu a této činnosti se tu stále daří. Společně se svou rodinou se jí na desetihektarové výměře věnuje i další z členů ASZ Břeclav Bronislav Osička.

V Kosticích měli dříve klasické hospodářství rodiče maminky Bronislava Osičky. Jeho otec Vlastimil pochází z Moravského Žižkova, po změně režimu ale neváhal, vystoupil z družstva, kde do té doby pracoval, a začal sedlačit na 12 navrácených hektarech. Později si rodina pronajala ještě deset dalších, aktuální výměra činí 30 ha, přičemž polovina je vlastních.

Prvních deset let tvořilo gró zemědělské činnosti rodiny Osičkových pěstování zeleniny na poměrně rozsáhlé, dvanáctihektarové výměře. Kromě brambor se tu dařilo i mrkvi, petrželi, paprikám, rajčatům a okurkám. „Produkci jsme dodávali jak drobným obchodníkům, tak do velkoskladu, stali jsme se i členy moravského odbytového družstva. S příchodem supermarketů, které záhy zničily naše dosavadní odběratele, a samy upřednostňovaly produkci z dovozu, začal být s odbytem ale čím dál větší problém. Netrvalo dlouho a dospěli jsme k rozhodnutí zaměřit se na sadařství a vinohradnictví doplněné klasickou polařinou,“ informuje Bronislav Osička.

Sadařství dnes reprezentují jabloně na rozloze 3,5 hektaru, dřívější produkci nektarinek a broskví potkal podobný osud jako zeleninu. Tradiční odrůdy jablek – Golden, Jonagold, Idared či Goldstar jsou prodávány v menším množství přímo ze dvora, Osičkovým se však osvědčila i spolupráce s firmou Linea Nivnice, která se zabývá průmyslovým zpracováním ovoce.

Na vinohradech ve Slovácké vinařské podoblasti pěstuje rodina 12 odrůd bílého a pět červeného vína. „Na přání zákazníků se snažíme i o novinky, jednou z nich je například loňská panenská sklizeň odrůdy Kerner, pocházející z Německa, která má v kategorii bílých polosuchých vín u našich odběratelů zatím vcelku velký ohlas,“ říká pěstitel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down