VESA Velhartice, a. s., má v současnosti ve svém sortimentu 26 odrůd brambor, sedm velmi raných, sedm raných, sedm ploraných a pět odrůd polopozdních. Navíc smluvně množí starou, ale stále oblíbenější odrůdu Keřkovské rohlíčky. O sadbu z Velhartic je stále větší zájem nejen u nás, ale i v zahraničí. Největší podíl sadby vyváží VESA Velhartice do Polska (téměř 45 % z celkového vývozu) a na Slovensko (35 %), tedy k našim nejbližším sousedům. Následují Německo, Arménie a Řecko, menší množství velhartické sadby pak míří do dalších 16 zemí.
Všechny požadavky dokáže VESA Velhartice uspokojit, neboť má letos v České republice 290 hektarů množitelských ploch s celkovým počtem 233 porostů. Další množitelské plochy českých odrůd jsou v Německu, Polsku a na Slovensku.
Odrůdy brambor z Velhartic směle konkurují zahraničním. Řadu z nich připomněl zemědělcům během tradičního setkání ve Velharticích Ing. Miroslav Sedláček, obchodní zástupce VESA a. s. „V současnosti je naší nejrozšířenější odrůdou pro letní sklizně velmi raná Monika. Je to odrůda typu Impaly, pokud se nesklidí na začátku června, postupně další dva měsíce dorůstá a propad pozdější ceny kompenzuje vyšším výnosem. Ve Velharticích se narodily i červené odrůdy Red Anna a velice výnosná Primarosa, ale i Dicolora s dvojbarevnou slupkou. Univerzální odrůda Red Anna je naší nejúspěšnější odrůdou, kromě České republiky ji množíme i na Slovensku a v Polsku. Zapomenout nesmím ani na Barboru s hlubším kořenovým systémem, která lépe odolává suchu. V současnosti prožívají renesanci dvě odrůdy, a to starší Alice s extrémně vysokým výnosem, v loni a předloni byla úspěšná zejména v Polabí. Druhou odrůdou, která slaví po určitých zdravotních problémech návrat na česká pole, je typická škrobárenská odrůda Westamyl. Tato odrůda se kromě vysoké škrobnatosti vyznačuje i vysokým obsahem kvalitních bílkovin.“*
Více naleznete v Zemědělci č. 32.