Kvůli povětrnostním podmínkám uplynulých měsíců došlo k urychlení vegetace všech polních plodin. Přesvědčit se o tom mohli také návštěvníci polního dne společnosti Oeva UNI, a. s., ve Velkém Boru. Důsledkem této situace je posunutí začátku žní přibližně o dva týdny, předpokládané nižší výnosy ale také horší kvalita sklizeného zrna.
Společnost Oseva UNI, a. s., uspořádala v polovině června polní den zaměřený na přehlídku odrůd ozimých obilnin a ozimé řepky, které nabízí zemědělcům. Jak upozornil Ing. Pavel Kopecký, obchodní zástupce pořádající společnosti, prezentační políčka jsou zakládána na písčitých půdách. Oblast kolem Velkého Boru nedaleko Horažďovic navíc často trpí přísušky, a to se projevilo i na stavu předváděných porostů. Polní den ve Velkém Boru v okresu Klatovy navštívilo několik desítek zemědělců. Uvedené podmínky totiž v kombinaci se dvěma variantami pěstování – ošetřená a neošetřená – poskytují zajímavý pohled na odrůdy, které se pěstitelům na trhu nabízejí.
Ozimé obilniny i ozimá řepka prezentované ve Velkém Boru odpovídaly svým stavem situaci, se kterou se vypořádávají zemědělci téměř ve všech částech naší republiky. Uplynulá zima nebyla na srážky bohatá a na mnoha místech sněhová pokrývka chyběla úplně. Půdní profil tak nebyl nasycen vodou ani na začátku jara. To se sice svým nástupem o něco opozdilo, ale skokově se dostavily vysoké teploty. Navíc dešťové srážky značně zaostávaly za dlouhodobým normálem. Mnohde se vyskytovaly jen lokální a často intenzivní přeháňky. Jak potvrdily přítomní zemědělci, v konečném efektu 30 až 50 milimetrů, které v první polovině června někde spadly za několik málo minut, poskytlo rostlinám trpícím suchem jen část vody. Zbytek z pole odtekl. Navíc to některé pozemky vystavilo ohrožení erozí. To byla situace v polovině června, která způsobila, že na poli bylo možné pozorovat urychlení vegetace přibližně o čtrnáct dnů.
Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.