Společnosti FARMY.CZ a Agro21, které se zabývají obchodem se zemědělskou půdou potvrzují, že i v roce 2017 stoupla cena zemědělské půdy. O podobné pozemky je dlouhodobý zájem jak ze strany zemědělců, tak ze strany investorů. Růst cen zemědělské půdy se ale v příštích letech pravděpodobně zpomalí s tím, že větší zájem bude o kvalitnější půdu.
Společnost FARMY.CZ zveřejnila odhad vývoje tržních cen zemědělské půdy za rok 2017. Výstupy jsou kalkulovány z doposud zpracovaných údajů o realizovaných obchodech. Průměrná výše tržních cen zemědělské půdy za celý rok 2017 se odhaduje na úrovni přibližně 235 tisíc korun za hektar, což znamená nárůst tržních cen zemědělské půdy v roce 2017 ve srovnání s rokem 2016 ve výši okolo 15 %.
Podobný trend zaznamenala také společnost Agro21, jejíž nejnovější statistiky ukazují, že cena zemědělské půdy v České republice letos meziročně vzrostla o 19,1 %. Nejvíce se v průměru platí za metr čtvereční v Olomouckém kraji, nejméně v Libereckém a Moravskoslezském.
Významný nárůst tržních cen půdy byl zaznamenán zejména v prvním pololetí roku, ve druhém pololetí roku 2017 rostly ceny pozvolněji. Z aktuálně dostupných dat společnosti FARMY.CZ vyplývá, že v prvním čtvrtletí roku 2017 vzrostla cenová úroveň proti předcházejícímu čtvrtletí o osm procent, ve druhém čtvrtletí o čtyři procenta, ve třetím čtvrtletí pak o dvě procenta a ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se odhaduje jednoprocentní nárůst cen
Z poznatků Společnost Agro21 vyplývá, že ceny za metr čtvereční zemědělské půdy sice stále rostou, oproti 31, respektive téměř 40% meziročnímu růstu v letech 2012 a 2013 se však tempo v posledních letech zpomaluje. Aktuálně se platí v České republice za metr čtvereční 15 až 30 korun. Nejvyšší ceny jsou na Prostějovsku, na Olomoucku a Vyškovsku. Nejlevněji je možné koupit půdu v Libereckém a Moravskoslezském kraji, například na Bruntálsku nebo na Frýdecko-Místecku.
Pro české zemědělce se stává nákup půdy v některých regionech nevýhodný. „Zemědělství v letošním roce vykazovalo horší výsledky a zemědělci přestávají akceptovat rostoucí ceny. Nabídku přes 20 korun za metr čtvereční průměrné a podprůměrné půdy ignorují, protože se jim nevyplatí,“ říká Jiří Jaklín ze společnosti Agro21 a dodává: „Podle našeho názoru poroste v příštím roce zejména cena vysoce kvalitní půdy.
Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 1/2018.