Loňský rok se do italské historie zapíše jako nejsušší od roku 1800. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na národní výzkumnou radu (CNR). Podle této státní organizace pršelo v roce 2017 asi o třetinu méně než v předchozích čtyřiceti letech. S extrémním suchem se loni potýkalo také Španělsko či Portugalsko. Všechny tři země vyhlásily v uplynulém roce na částech svých územích kvůli suchu stav nouze.
Od prosince 2016 zaznamenali meteorologové až na tři výjimky (leden, září a listopad) každý měsíc pokles srážek o více než třetinu ve srovnání s průměrem období let 1971 až 2000. V šesti měsících roku 2017 bylo srážek dokonce o více než 50 % méně.
Také Španělsko bojuje s extrémním suchem, které je podle tamních médií zatím nejhorší od roku 1995. Nejhorší je situace na jihu země. V Portugalsku bojují s nebývalým suchem na 90 procentech území. Obě země projednávají v parlamentech opatření, která mají pomoci zemědělcům. Ti tak utrpí v důsledku sucha miliardové ztráty.
Ne všichni producenti v zemědělství ve Španělsku ale na sucho jen žehrají. Například španělští vinaři mají z loňska méně vína, ale bude podle nich kvalitnější. Obojí se promítne na vyšších cenách
Další aktivitou, která by v budoucnu měla předcházet výše uvedeným změnám klimatu, je akce, která se uskutečnila ve Francii. Ta uspořádala společně s Organizací spojených národů u příležitosti druhého výročí podpisu průlomové pařížské klimatické dohody jednodenní konferenci pod názvem Summit jedné planety. Na mezinárodní klimatické konferenci v Paříži, která se uskutečnila 12. prosince minulého roku, byly představeny nové závazky, jež mají podpořit boj proti globálnímu oteplování. Účastníci schůzky ale připomněli i projekty, na kterých už se pracuje. Opatření za miliardy eur zahrnují například plány přestat s používáním fosilních paliv a vytvořit dostatečný tlak na firmy, aby jejich aktivity byly šetrnější k životnímu prostředí.