V pohostinném a na tradice skutečně bohatém Hanáckém Slovácku, konkrétně v Moravském Žižkově, se již více než dvě desítky let věnuje pěstování vinné révy a výrobě jakostních a přívlastkových vín rodina Maděřičových. Od chvíle, kdy ještě za minulého režimu zakladatel vinařství Ludvík Maděřič zdědil a začal obhospodařovat malý vinohrad v blízké Moravské Nové Vsi, uplynula spousta času. Maděřičovi ji využili přímo mistrně.
Jejich rodinný podnik se stal uznávanou značkou a kvalitní produkce artiklem žádaným od Sokolova až po Ostravu. Nejen její vinařský um a zápal vynesl tuto rodinu v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2016 na stříbrnou příčku.
„Možná to někomu může znít jako klišé, ale dobré víno se z 80 % dělá na vinici a přidaná hodnota kvality ve sklepě dotváří jenom tu malou část,“ říká syn Ludvíka Maděřiče Jiří, který je jedním z hlavních pilířů rodinné firmy. Celkem 22 odrůd vinné révy, kterou Maděřičovi pěstují v režimu nadstavbové integrované produkce na 24 hektarech převážně vlastních pozemků, zraje na vinicích, jež se nacházejí na třech viničních tratích.
„Na trati Slovenské, umístěné na jihovýchodním svahu kopce s půdou spíše jílovitohlinitou, se výborně daří odrůdám pro výrobu červených vín, ale také třeba Chardonnay, Sauvignonu či Tramínu. Hlinitopísčitých půd na trati Obory využíváme k pěstování Veltlínského zeleného, Rulandského šedého, Ryzlinku rýnského či Pálavy. Viniční trať Sahara s lehčími písčitými půdami je ideální pro odrůdy s ovocným charakterem jako například Moravský muškát,“ vysvětluje Jiří Maděřič.*
Více si přečtete v dubnovém Farmáři