Do naší redakce často přicházejí dopisy čtenářů, kteří se na nás obracejí s problémy, které je při jejich práci trápí a sami neznají jejich řešení. Obrátil se na nás i čtenář z Brna, který je velkým a dlouholetým pěstitelem keříčkových fazolí různých druhů a barev. Jak nám v dopise napsal, je po této zdravé luštěnině stále velká poptávka. Náš čtenář si však neví rady se zvýšeným výskytem škůdce, který podle něj velmi rychle znehodnotí („proděraví“) celou úrodu. O radu jsem požádali ing. Radmilu Dostálovou ze šumperského privátního výzkumného ústavu Agritec, výzkum, šlechtění služby s.r.o.
Škůdce, který způsobuje problémy, o kterých čtenář píše, je zcela určitě zrnokaz fazolový. Na fazolích mohou tímto způsobem škodit dva druhy zrnokazových a to zrnokaz fazolový a zrnokaz bobový. Zrnokaz bobový je méně škodlivý, vytváří pouze jednu generaci za rok a nemůže se rozmnožovat ve skladištích a sýpkách.
Zrnokaz fazolový (Acanthoscelides abselutus) patří k nejškodlivějším druhům zrnokazů, kteří se množí i na vyluštěných semenech a může mít několik generací za rok. Je to teplomilný brouk, který se v minulosti vyskytoval především ve velmi teplých oblastech jižní Moravy a Slovenska. V poslední době je stále častěji zaznamenáván jeho výskyt i lokalitách chladnějších v porovnání s místy původního výskytu.
Napadá fazol, ale i hrách, čočku bob a lupinu. Množí se kladením vajíček v porostu, ale i ve skladech a často je označován jako skladištní škůdce. Samičky kladou koncem června vajíčka na listy a lusky fazolů, ve skladech pak přímo na semena. Vývoj vajíček závisí na teplotě, trvá přibližně 45 dní. Vylíhlé larvy pronikají do lusků a vžírají se do semen. V jednom semeni může být podle velikosti až 28 larev. Dospělé larvy vyhlodávají do povrchu semena kruhový otvor a zakuklí se.
Brouci se líhnou za 5-18 dní, to znamená už koncem července. Samičky pak kladou vajíčka na vyluštěná semena, v září se může zrodit nová generace, která pak v přírodních podmínkách přezimuje. Ve skladech se může při skladovacích teplotách 18-31oC vylíhnout i několik dalších generací.
Způsoby možné ochrany
Ing. Dostálové jsme se zeptali především na možnosti ochrany proti zmíněnému škůdci. První možností ochrany je ošetření na poli. Na jaře brouci opouštějí svoje úkryty a přelétají na různé druhy rostlin, kde se živí pylem z květů. Koncem června jsou přilákáni vůní na kvetoucí porosty fazolí. Zpočátku se koncentrují na okrajích pole, jsou však schopni přelétat až 3-7 km. Insekticidní ošetření se provádí ve fázi začátku kvetení registrovaným přípravkem Sumithion Super v dávce 1,5 l/ha. K významnému snížení výskytu zrnokaze fazolového přispívá správné dodržování agrotechnických zásad: včasná sklizeň fazolu, následná podmítka a orba, která může snížit počet přezimujících larev z výdrolu.
Ošetřovat proti zrnokazu je možné také ve skladech. Brouci i larvy se dají hubit zvýšenou eplotou (kolem 60oC ve vrstvě 4 cm), ošetření však může způsobit snížení biologické hodnoty osiva. Nejefektivnější a nejšetrnější způsob ochrany je dočasné uložení semen fazolu při nízkých teplotách (při –2oC hynou všechny vývojová stádia zrnokaza fazolového za 2 měsíce). V těchto případech by se mohlo využít volných kapacit v potravinářských chladících boxech s řízenou teplotou (konzervárny, chladírny).
Chemickou ochranu je možné provádět již před naskladněním fazolu, protože brouci mohou přežívat i v různých zákoutích skladů. Z chemických přípravků lze do prázdných skladů použít tyto registrované přípravky: Mavrik 2F (v 2% koncentraci, nebo 100 ml/m2), Actelic 50 EC (v 0,5% koncentraci), Actelic SG )1 ks/200 m2), Demetran 0,5%, Popraš (6 g/m2), Karate 2,5 WG (v 1% koncentraci) a Trebon 30 EC (ve 2% koncentraci, nebo 100 ml/m2). Pro ošetření náskladněných skaldů jsou povolené tři přípravky : Methylbromid (v 1-4% koncentraci), Delicia Gastoxin (6-10 tablet/t), Actelic 50 EC (v 0,1% koncentraci, nebo 100 ml/m2), Coopex Smoke dýmovnice (1 dýmovnice/500 m3).
Dobrý večer mám asi 20 kg suchých fazoli jsou napadené škůdci chci se zeptat jestli jsou fazole teď škodlivé při konzumaci dekuji
Dobry den vysazela jsem fazole,listy jsou okousane,co s tim?
Dobrý den,
.. v textu je uvedeno: "Nejefektivnější a nejšetrnější způsob ochrany je dočasné uložení semen fazolu při nízkých teplotách (při –2oC hynou všechny vývojová stádia zrnokaza fazolového za 2 měsíce)"
Prosím o upřesnění teploty: je uvedeno správně že hynou při -20 nebo při -2 stupních za dva měsíce?
V jiném článku jsem se dočetl, že: "Všechna stádia zrnokaze je možné zlikvidovat chladem (-17 °C po dobu asi 15 hodin) nebo teplem (+60 °C)".
Děkuji předem za Vaši odpověď.