O kvalitě rostlinných zemědělských produktů se před několika lety téměř přestalo hovořit, protože většina problémů byla zcela vyřešených. S úsporami nákladů na vstupy do zemědělské výroby se řada problémů opět vynořuje. Na tuto situaci upozornili odborníci přednášející na semináři uspořádaném Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací v rámci doprovodného programu výstavy Země živitelka.
Přítomní odborníci z Výzkumného ústavu pivovarnického a sladařského (VÚPS) připomněli, jak důležité je udržení stabilních kvalitativních parametrů sladovnického ječmene. Jedním z velmi důležitých kvalitativních parametrů je obsah bílkovin. Jak uvedl Ing. Josef Prokeš, ač se v posledních deseti letech průměrné obsahy bílkovin stabilizovaly v hodnotách 10,5 až 11,5 %, letos se budou vlivem nestandardního průběhu počasí hodnoty tohoto parametru blížit spíše vyššímu průměru. Neméně závažným problémem kvality sladovnického ječmene je mechanické poškození zrn, které následně ovlivňuje klíčivost semen. „Šlágrem“ mezi problémy, o kterém se hojně hovořilo také v loňském roce v souvislosti s výskytem snětí v pšenici, je biologické zatížení zrna. Problém u ječmene představuje především výskyt fusárií a následně zvýšený obsah toxinů. Ty způsobují zdravotní problémy, o kterých se v posledních letech začalo intenzivně diskutovat. Méně se však ví o tom, že obsah toxinů může způsobit také technologické problémy. Jak sladaři upozornili, toxiny v zrně sladovnického ječmene mohou zapříčinit tzv. přepěňování piva. Jevu, při kterém po otevření pivo z lahve samovolně vyteče, přikládají sladaři za vinu výskytu toxinů u 70 % případů. A to je jen malý zlomek problémů, se kterými se zpracovatelé potýkají.
Nestabilitu kvalitativních parametrů částečně způsobuje průběh počasí, avšak zásadní úlohu sehrává správná agrotechnika. O kvalitě totiž rozhoduje již předplodina, kvalitní osivo, úroveň hnojení atd.
Ing. Prokeš poznamenal, že pokud se kvalitativní parametry významně odlišují od standardu, musí tento problém řešit sladařský průmysl úpravou technologie výroby, což samozřejmě ovlivňuje celkovou ekonomiku výroby sladu. V této souvislosti Ing. Vratislav Psota, rovněž z VÚPS, zmínil další požadavek sladařů. Ti vyžadují dodávky pouze homogenního sladu, tzn. pouze zrna shodných vlastností. Jednoznačný je požadavek na dodávky zrna odrůdově čistého. V souvislosti s koncentrací výroby sladu zpracovatelé kladou na tento požadavek stále větší důraz. Podle ing. Psoty je homogenita jedním z faktorů ovlivňujících výtěžnost sladu a má rovněž ekonomické dopady.