Téměř před deseti lety začali v Zemědělském družstvu v Dolním Újezdu používat netradiční stroj – mechanický norovač. Tento stroj dávkuje přípravek k hubení hrabošů do umělé nory. Na základě polského návrhu jej začali vyrábět ovocnáři z Jičínska, kteří však výrobu postoupili ZD Dolní Újezd. V tomto podniku se noravač po několikaletém používání osvědčil a proto zde neváhali a v rámci přidružené výroby začali norovač s názvem Myšilov v roce 1998 sami vyrábět „Vyrobili jsem 15 těchto strojů, čtyři z nich sami používáme, část jsme již prodali, zbytek vyrobených strojů nabízíme za 32 000 Kč bez DPH k prodeji,“ řekl nám Ing. Josef Flídr, vedoucí rostlinné výroby v ZD Dolní Újezd.
Jak nás ing. Flídr dále informoval, stroj je nesený na hydraulice traktoru, například Zetoru 7211. Je možné nastavovat hloubku umělé nory, množství návnady i přítlačnou hmotu zamačkovacího válce. Užitečná hmotnost stroje je 130 kg, potřebný příkon traktoru 30 kW, pracovní rychlost 12 km/hod., spotřeba přípravku při průměrném výskytů hrabošů je 5 kg/ha. Podle intenzity výskytu hrabošů se směnový výkonnost stroje pohybuje od 15 do 60 ha za směnu.
Velkou předností stoje je podle ing. Flídra to, že ušetří práci více než 20 lidí, kteří by museli návnadu ručně dávkovat do děr. Stroj by jistě ocenili i ekologové. Přípravek dávkovaný tímto strojem není na povrchu země a je tudíž nedostupný pro zvěř. Přípravek není navíc vystaven přímým účinkům nepříznivého počasí, např. není rozpouštěn deštěn. Jak dále ing. Flídr poznamenal, díky tomu že hraboši neuhynou na povrchu, ale v umělé noře, nestávají se potravou pro další živočichy, u kterých by mohlo dojít k sekundárnímu otrávení.
V Zemědělském družstvu Dolní Újezd, které obhospodařuje více než 6300 ha zemědělské půdy, získali již za deset let používání stroje řadu netradičních zkušeností. Na podzim se jim například osvědčilo u porostů ozimé pšenice s Myšilovem ošetřit pouze okraje pozemků. Hraboši se stahují do vzniklých nor na krajích pozemků, kde po požití aplikované jedu hynou.