Radní pátého pražského obvodu schválili postřik vybraných stromů jírovce maďalu, napadeného známou klíněnkou jírovcovou. Postřik 152 stromů přijde radnici na téměř devadesát tisíc korun (Metro 30. března 2001).
Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella) je druh motýla, který byl do České republiky zavlečen z Balkánu. Napadá prakticky výhradně jírovce – nejčastěji jírovec maďal, omezený výskyt byl zaznamenám i na rodu Acer.
Na listech napadených stromů se objevují chodbičkovité, později plošné miny, které se jeví zpočátku jako světlé, později jako zaschlé skvrny. Uvnitř min jsou drobné, zploštělé larvy (housenky). V jejich okolí je patrný černý trus. Ve starších minách se nacházejí hnědě zbarvené kukly. Listy od okrajů zasychají, kroutí se směrem nahoru a předčasně opadávají. Při velmi silném výskytu, kdy listy opadají během měsíce srpna, někdy na stromech vyraší nové listy nebo dokonce se objeví i nové květenství. Takto poškozené stromy jsou silně oslabeny a během zimy může dojít k jejich vymrzání nebo napadení houbovými chorobami.
Kukla klíněnky jírovcové přezimuje ve spadaném listí a na jaře, koncem dubna nebo počátkem května, dochází k výletu dospělých motýlů. Samičky kladou drobná bělavá vajíčka po jednom na spodní stranu listů. Vylíhlé larvy se z vaječného obalu prožírají rovnou do listového pletiva.
Základním preventivním opatřením je shrabání a likvidace napadaného listí (pálení listí je možné provádět pouze ve spalovnách k tomu určených, při kompostování je nutné kompostovanou hmotu prosypávat vápnem). Další možností je chemická ochrana přípravkem Dimilin 48 SC (výrobce Uniroyal Chemical Export, Ltd.), který je maximálně šetrný k životnímu prostředí, necílovým organizmům a člověku. Účinnou látkou je diflubenzuron, který je ze skupiny benzoylmočovinových insekticidů, které působí jako hmyzí regulátor růstu a vývoje hmyzu. K tomu je ale třeba monitorovat výlet dospělců, který závisí na teplotách (od 15 0C výše). Drobní motýlci se hromadí na kmeni a v koruně stromu. V době dosažení maxima letu je třeba ihned, maximálně do 5 dnů provést postřik suspenzí přípravku v koncentraci 0,025 %. Úspěch ošetření závisí na dokonalém postřiku, který by měl zasáhnout celou korunu stromu.
Přípravek Dimilin 48 SC zabraňuje tvorbě chitinu, působí na vajíčka nebo larvy I. instaru, nelikviduje dospělce. Má dlouhodobou perzistenci (až tři týdny) a nesmývá se deštěm.
Monitoring výletu dospělců se provádí buď na podzim nebo od poloviny dubna. Počet zjištěných jedinců je vhodné zaznamenávat do grafu, kde vznikne křivka, která určí kulminaci výletu. Od tohoto okamžiku je potřebné počkat asi týden, kdy dochází k nejsilnějšímu kladení vajíček a nastává optimální termín pro ošetření stromů.
A jak to vypadá v Praze v praxi? Pracovníci městské zeleně nebo pracovníci životního prostředí nechtějí z finančních důvodů plošně používat chemický přípravek Dimilin 48 SC, ale vybírají jednotlivé stromy, které jsou ve špatném zdravotním stavu, nacházejí se v silně zatíženém nebo výjmečném prostředí nebo se vybírají mladé stromy s malou korunou, kde by byl ohrožen jejich další růst. V roce 2000 celkový počet ošetřených stromů představoval 330 kusů.
Dalším, stejně důležitým opatřením je sběr spadaného listí, kde jednotlivé městské části dodávají pytle a zajišťují prostor ve sběrných místech, kde následuje společná likvidace.
Posledním, a doufejme, že brzo hlavním způsobem bude likvidace škůdce pomocí feromonu. Prozatím je vše ve stádiu výzkumu, ale jsme přesvědčeni, že se feromonových lapačů brzo dočkáme a našim jírovcům tak pomůžeme.
V omezení rozšíření klíněnky jírovcové hraje důležitou úlohu informovanost. Sdružení Tereza se například zapojilo do osvětové práce na školách, kde nejen informuje o škůdci, ale také o likvidaci. Nezůstává pouze u teorie, ale organizuje i podzimní sběr spadaného listí.